Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przygotował i zrealizował we własnym zakresie, jak i we współpracy z partnerami zewnętrznymi kilkanaście wydarzeń i inicjatyw towarzyszących kanonizacji Jana Pawła II:
26 kwietnia 2014 roku, g. 20:30 – Misterium i koncert „Kolory Miłosierdzia”
Instytut Dialogu Międzykulturowego we współpracy Telewizją Polską SA przygotował w wigilię kanonizacji niezwykłe misterium i koncert ,,Kolory Miłosierdzia” dedykowane Ojcu Świętemu. Wydarzenie uświetniły występy znanych artystów sceny polskiej i zagranicznej: Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Muniek Staszczyk, Mieczysław Szcześniak, Rafał Brzozowski oraz Ruth Waldron i Wayne Ellington. Patronat honorowy nad koncertem objął J.E. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski oraz Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego. Koncert był transmitowany na żywo przez TVP1. Frekwencja: 2 miliony 700 tysięcy widzów, kilkanaście tysięcy osób brało bezpośredni udział w koncercie na żywo pod Sanktuarium Jana Pawła II.
26 kwietnia 2014 roku, g. 15.00 – Gra miejska „Drogowskazy świętości”
Instytut Dialogu Międzykulturowego wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej zorganizował grę miejską "Drogowskazy świętości", której celem było bliższe zapoznanie Małopolan i turystów z krakowskim okresem życia Karola Wojtyły. Zamierzeniem gry było, aby jej uczestnicy poznali historie związane z osobą Karola Wojtyły - studenta, kleryka, księdza, biskupa
i kardynała. Frekwencja: 150 osób zarejestrowało się i uczestniczyło w grze miejskiej.
26 i 27 kwietnia 2014 roku, początek 21.10 - widowisko multimedialne 3D na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
To pomysł Instytutu Dialogu Międzykulturowego na niekonwencjonalne uczczenie kanonizacji Jana Pawła II. Niezwykłe wielkoformatowe widowisko multimedialne w technologii 3D zostało zrealizowane na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w technologii mappingu. W sobotę i niedzielę odbywały się trzy dziesięciominutowe projekcje umożliwiające - zwłaszcza ludziom młodym, którzy nie pamiętają już wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - przeżycie Jego słynnych spotkań z wiernymi pod Oknem Papieskim. Jan Paweł II znowu pojawił się na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. W trakcie oczekiwania na projekcje występował Chór Psalmodia. Frekwencja: około 10 tysięcy osób przyciągnęło 6 projekcji multimedialnych 3D.
26 kwietnia 2014 roku g. 19.30 – inicjatywa „Szukałeś nas... jesteśmy!” Wspólna fotografia na kanonizację Jana Pawła II
Instytut Dialogu Międzykulturowego w wigilię kanonizacji wykonał wspólną fotografię wszystkich oczekujących na koncert „Kolory Miłosierdzia”. Inicjatywa „Szukałeś nas... jesteśmy!” została przygotowana wspólnie z Komendą Straży Miejskiej PSP
w Krakowie i firmą wirtualnykraj.pl. Fotografia w formie panoramy umożliwiającej rozpoznanie każdej twarzy uczestnika została zamieszczona na specjalnej platformie multimedialnej, dostępnej pod adresem jestesmyrazem.wkraj.pl. Frekwencja: około tysiąca osób wzięło udział w inicjatywie.
29 kwietnia 2014, g. 19:06 – mecz na stadionie Cracovii pod hasłem „Jan Paweł II i Jego Cracovia”
Instytut Dialogu Międzykulturowego wspólnie z MKS SSA Cracovia przygotował mecz charytatywny pod hasłem „Jan Paweł II i Jego Cracovia”. W meczu wzięli udział znani piłkarze klubu Cracovia - poza popularnym „Kazkiem” zagrali również m.in. Arkadiusz Baran, Marcin Cabaj, Witold Wawrzyczek, Marek Baster, Paweł Nowak, Piotr Giza, Marcin Dudziński, Michał Świstak, Krzysztof Radwański, Marcin Makuch, Łukasz Szczoczarz, czy Jacek Wiśniewski. Dochód z meczu został przekazany na rzecz podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie. Frekwencja: 2587 osób uczestniczyło w meczu papieskim.
Luty-kwiecień 2014 – 10 konkursów o zasięgu ogólnopolskim dla dzieci i młodzieży
Celem konkursów było wzbudzenie zainteresowania uczniów życiem i nauczaniem Ojca Świętego, świętych i błogosławionych, a także duchowe przygotowanie do Jego kanonizacji.
Marzec 2014 – wydanie płyty DVD z dwoma filmami "Liczę na Was" i "Dobry Święty Człowiek", reż. Krzysztof Glondys.
Zrealizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie film „Liczę na Was” opowiada o przesłaniu adresowanym do młodzieży przez Jana Pawła II w różnych okresach swojego pontyfikatu. Do udziału w filmie zostali zaproszeni prof. Teresa Malecka, o. Jan Góra, Jan Mela i Krzysztof Trebunia-Tutka oraz przedstawiciele młodego pokolenia. „Dobry Święty Człowiek” to film, który ukazuje życie i nauczanie Jana Pawła II. Film ma ułatwić pracę i pomóc nauczycielom
w przekazywaniu dzieciom podstawowych informacji biograficznych i podstaw wiedzy o nauczaniu Ojca Świętego.
Od marca 2014 – inicjatywa „Las Dobroci przed kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II”
Specjalna strona poświęcona przygotowaniom do kanonizacji Jana Pawła II. Dzięki swoim dobrym uczynkom odwiedzający stronę tworzą Las Dobroci
(http://santojp2.pl/tree/drzewa2.php)
50 godzin warsztatów edukacyjnych „Jan Paweł II – nieustanne dawanie świadectwa”
Warsztaty dla dzieci z przedszkoli i szkół Województwa Małopolskiego oraz Województwa Śląskiego. W okresie przed kanonizacją w cyklu edukacyjnym wzięło udział 878 osób.
5 kwietnia 2014, g. 18.00- spektakl z repertuaru teatru Scena Papieska „Mój Chrystus połamany”
Spektakl "Mój Chrystus Połamany" to kolejny projekt Teatru Scena Papieska działającego przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II
w Krakowie.
Cykl 7. wystaw w okresie poprzedzającym kanonizację i po 27 kwietnia br.
Cykl wystaw w miastach Małopolski i województwa dolnośląskiego. Wśród nich, m.in. „Święty Papież Polak” (kwiecień - czerwiec 2014) – wystawa
na krakowskich Plantach przygotowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Wydawnictwo Biały Kruk prezentująca najciekawsze fotografie obrazujące życie Ojca Świętego. Pozostałe wystawy: Trzebinia, Polkowice i Nowy Sącz. Frekwencja: kilka tysięcy osób.
Oopracowanie i przygotowanie multimedialnego portalu santojp2.pl dedykowanemu Ojcu Świętemu (w trakcie prac)
Strona zawierać będzie różnorodne materiały: filmy, zdjęcia, prasówki, pamiątki, świadectwa, konkursy oraz wszelkie informacje dotyczące życia, działalności
i dziedzictwa duchowego Jana Pawła II od narodzin do współczesności. Zrealizowana zostanie także podstrona dla dzieci, zawierająca podane w przystępny sposób informacje, a także - w miarę rozwoju strony – pojawią się na niej gry edukacyjne
i konkursy poruszające wątki historyczne i patriotyczne.
Od 30 kwietnia 2014 - uruchomienie specjalnej platformy multimedialnej jestesmyrazem.wkraj.pl
Opracowanie i udostępnienie specjalnej strony multimedialnej: jestesmyrazem.wkraj.pl prezentującej panoramę i zdjęcia z koncertu „Kolory Miłosierdzia”.
W ramach wydarzeń organizowanych z okazji kanonizacji Ojca Świętego podjęto następujące działania promocyjne:
1. Konferencja prasowa dotycząca wydarzeń organizowanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II udziałem mediów lokalnych i ogólnopolskich – 16 kwietnia 2014.
2. Przygotowanie i dystrybucja sześciu informacji prasowych o organizowanych wydarzeniach do mediów krajowych i zagranicznych.
3. Przygotowanie i organizacja wywiadów – w tym wejść na żywo, pomoc w realizacji materiałów filmowych dla kluczowych mediów: TVP1, TVN, Polsat, TVP Kraków, TVP Info, Canal +, ZDF, RAI UNO.
4. Przygotowanie wspólnie z redakcją SuperExpressu specjalnego, papierowego dodatku do wydania gazety pt. „Raduj się ze świętości Jana Pawła II”, 26-27 kwietnia 2014. 4 stronicowa gazeta formatu A3, w nakładzie 10 tysięcy sztuk była dystrybuowana przed misterium i koncertem w dniu 26 kwietnia br.
5. Przygotowanie i uruchomienie specjalnej platformy multimedialnej „Jesteśmy razem” we współpracy z firmą wirtualnykraj.pl, prezentującej efekt inicjatywy „Szukałeś nas... jesteśmy!” Wspólna fotografia na kanonizację Jana Pawła II. Od 30 kwietnia 2014 platforma dostępna jest pod adresem jestesmyrazem.wkraj.pl
6. Opracowanie i dystrybucja ulotek we własnym zakresie od 8 kwietnia 2014 do biur informacji turystycznej, parafii, szkół wyższych, mieszkańców m. Krakowa.
7. Opracowanie i dystrybucja plakatów w 34. lokalizacjach w kluczowych punktach miasta (14-27 kwietnia 2014). Dystrybucja we własnym zakresie także do: szkół wyższych, parafii, gmin.
8. Opracowanie i zlecenie wykonania specjalnych pamiątek:
- bransoletek z medalikiem prezentującym wizerunek Ojca Świętego i herb papieski, zapakowanych w woreczek i oznaczonych logotypem Instytutu. Sprzedaż we własnym zakresie.
- przypinek okolicznościowych z wizerunkiem Ojca świętego i podpisem „Św. Jan Paweł II. Kanonizacja 27 IV 2014”.
- smyczy z logotypem Instytutu do identyfikatorów wydawanych dla zaproszonych artystów, współorganizatorów wydarzeń, akredytowanych dziennikarzy.
9. Wydanie płyty DVD z dwoma filmami "Liczę na Was" i "Dobry Święty Człowiek", reż. Krzysztof Glondys. Sprzedaż i dystrybucja poprzez sklep internetowy Instytutu.
10. Uruchomienie nowego profilu na portalu społecznościowym zarządzanego przez pracowników Instytutu: www.facebook.com/Krakowianselfie - dotyczącego inicjatywy wspólnego zdjęcia na kanonizację Jana Pawła II. Obecnie scalony z profilem Instytutu.
11. Kiermasz książek dotyczących życia i twórczości Karola Wojtyły – dwie edycje:
23 marca – 1 kwietnia 2014 odbył się wiosenny kiermasz książek dla wszystkich zainteresowanych twórczością i życiem Karola Wojtyły w siedzibie Instytutu. Promocja na wydawnictwa, albumy fotograficzne, filmy DVD, książki i puzzle dla najmłodszych związanych z Osobą Karola Wojtyły/Jana Pawła II.
26 kwietnia 2014r. w specjalnie przygotowanym pawilonie proponowano zakup po promocyjnej cenie książek dostępnych w ofercie sklepu internetowego Instytutu oraz pamiątki specjalnie przygotowane na kanonizację (bransoletki z medalikiem prezentującym wizerunek Ojca Świętego i herb papieski).
Opracowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Kraków, 12 maja 2014 roku