Każdy ma prawo do szacunku wobec jego własnej duchowej drogi, wszyscy jednak powinni wejść na drogę dialogu ze swymi braćmi.

Jan Paweł II

14 czerwca 2020 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbył się jubileuszowy koncert zorganizowany przez Archidiecezję Krakowską, Urząd Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II w Krakowie.

Wieczór uświetnili znakomici muzycy Vienna Morphing Orchestra pod dyrekcją Tomasza Wabnica oraz wybitni soliści: Andreas Scholl (kontratenor), Sarah Traubel (sopran) oraz Ory Schneor (flet). W czasie koncertu wykonano m.in. utwory Mozarta, Bacha, Händla i Pergolesiego. Na zakończenie artyści zagrali i zaśpiewali ulubioną papieską pieśń – „Barkę”, a zebrani przyjęli błogosławieństwo z rąk kard. Stanisława Dziwisza i abp. Marka Jędraszewskiego.

– Wpatrując się w postać św. Jana Pawła II Wielkiego, możemy powiedzieć, że był on, na wzór swojego Mistrza, pieśnią na cześć Boga, a sztuką jego życia była głęboka wiara – powiedział abp Marek Jędraszewski w krótkim słowie, które skierował do słuchaczy koncertu.

Metropolita zacytował fragment „Listu do artystów” Ojca Świętego: „Kościół potrzebuje także muzyków. Ileż utworów muzyki sakralnej zostało skomponowanych w ciągu stuleci przez twórców przenikniętych głębokim zmysłem tajemnicy! Tysiące wierzących umacniało swoją wiarę muzyką, która wypływała z serc innych wierzących i stawała się częścią liturgii, a przynajmniej bardzo cenną pomocą w jej godnym sprawowaniu. Śpiew pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Bożą”.

– Ten wspaniały i wzruszający koncert był przedłużeniem dzisiejszej Eucharystii i potwierdzeniem tego, że potrzebujemy muzyki, która wzbudza w nas żywiołową radość i miłość – zaznaczył arcybiskup i podziękował wszystkim wykonawcom.

Koncert poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, która rozpoczęła w Krakowie ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystościach bierze udział około 50 biskupów.


Źródło:

Archidiecezja Krakowska

 

 

Fot. K. Petela

 

Fot. Archidiecezja Krakowska 

 

Newsletter

Zapisz się
do góry