Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie.

Jan Paweł II

11 lutego 2017 r. w Białej Sali Instytutu odbyło się spotkanie promujące książkę Magdaleny Siemion "Seks według Jana Pawła II cię wyzwoli". Zebrani goście mogli nie tylko porozmawiać z autorką, ale także wziąć udział w warsztatach z teologii ciała.

Książka przedstawia zagadnienia dotyczące teologii ciała w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II. Nie czyni jednak tego w sposób trudny i zawiły - jest bowiem przeznaczona przede wszystkim dla młodych.

"To cenne i ważne by poznać te zagadnienia w odpowiednim wieku. Chciałam, by ta książka była zrozumiała dla młodzieży, zasiała ziarenko zaciekawienia. Może dziewczyna, która ma dziś naście lat, stając za kilka lat przed wyborem dotyczącym swojej seksualności, będzie mieć jakąś bazę, która jej ten wybór ułatwi. Główny przekaz tej książki to właściwe zrozumienie pomysłu Pana Boga na cielesność człowieka" - podkreśliła autorka publikacji, Magdalena Siemion.

Potwierdził to również recenzent książki - o. Jarosław Kupczak OP, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II UPJPII w Krakowie. Uwypuklił, że to pierwsza tego rodzaju książka napisana przez polskiego autora. "To bardzo udana próba przekazania prostym językiem bardzo skomplikowanych treści teologicznych, dotyczących seksualności ludzkiego ciała i etyki małżeńskiej. Autorka zwróciła uwagę na najważniejsze aspekty w taki sposób, że teologiczne szczegóły nie zasłoniły tego, co jest najważniejsze. Dzięki temu mamy tam cały wachlarz ważnych tematów" - wskazał dominikanin.

Sam tytuł książki może budzić kontrowersje - jednak niesie ze sobą wyjątkową głębię. Jak tłumaczy autorka wiąże się on z odpowiedzią papieża Polaka na pytanie André Frossarda o najważniejsze zdanie w Piśmie św. "Jan Paweł II odpowiedział wtedy: 'Prawda was wyzwoli'. Dla niego prawda o człowieku, również w tym wymiarze cielesnym i seksualnym była bardzo ważna. Dlatego tytuł tej książki jest parafrazą tych słów. Prawda o seksualności człowieka wyzwala! Zwłaszcza współcześnie, kiedy seks człowieka zniewala czy wręcz go niszczy" - wyjaśniła Siemion.

Jak podkreślono w publikacji jest ona też odpowiedzią na zachętę papieża Franciszka do tego, aby z młodymi ludźmi podjemować temat płciowości i traktować ich przy tym poważnie. "Chcemy w sposób przystępny i mądry, nie zubożając papieskiego nauczania na temat miłości, seksualności i małżeństwa propagować, uświadamiać i pomagać młodym w przeżywaniu tej jednej z najważniejszych rzeczywistości ich życia" - zaznaczono. Sama autorka dodała, że lektura może służyć również katechetom czy rodzicom, bo jeśli oni się tym zachwycą, przekażą to również swoim dzieciom i podopiecznym.

Książka składa się z kilku rozdziałów - poruszono w niej tematy miłości, cielesności, małżeństwa, a także antykoncepcji. Czytelnik często napotyka pytania, które ułatwiają mu zrozumienie przedstawianych treści. Autorka proponuje także ćwiczenia praktyczne, pomagające zadbać o własne ciało i serce. Co ważne publikację cechuje ciekawa szata graficzna i prosty język - jest w niej nawet małe lusterko, by każdy mógł zobaczyć najpiękniejszy obraz człowieka.

Sobotnia promocja książki zakończyła się warsztatami z teologii ciała - będą one towarzyszyć także kolejnym spotkaniom autorskim.

Źródło:
fra3

 


Fot. Katarzyna Twardosz

 

Książka jest dostępna w sklepie online Instytutu (klik)

Newsletter

Zapisz się
do góry