Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

Jan Paweł II

Reportaż z cyklu „Wiara i życie” – zrealizowany przez pp. Joannę Adamik i Katarzynę Katarzyńską z TVP Kraków - jest próbą podsumowania projektów, podjętych przez „Scenę Papieską” IDMJP2 głównie na przestrzeni ostatniego roku. W materiale znajdują się odwołania do wybranych działań adresowanych do pasjonatów teatru, a także realizowanych we współpracy z profesjonalistami.

 

 

Reportaż jest także pretekstem do przedstawienia kalendarium działań Sceny Papieskiej

zrealizowanych od września 2014 roku do dziś: 

 

basia-jacek800

Warsztaty recytatorskie „Przejrzystość i barwa słowa” – prowadzone przez aktorów p. Barbarę Szałapak i p. Jacka Milczanowskiego (8 spotkań w dniach od 29.10. do 17.12.2014r.) , zwieńczone pokazem zatytułowanym „Syn Boży nam dany!” (25.01.2015 r. Kościół Górny Sanktuarium Świętego Jana Pawła II)

 

 

 

Plakat Warsztatt teatralne IDMJP2„Warsztaty teatralne” pod kierunkiem p. Jacka Milczanowskiego – ( 14 spotkań od 11.03.2015 r. ) - praca nad adaptacją dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Zwieńczeniem Warsztatów był otwarty dla publiczności Pokaz adaptacji pt. „Panny głupie” (autorstwa J. Milczanowskiego) w wykonaniu uczestników zajęć. Pokaz odbył się 20 czerwca 2015r. o godz. 18.00 w Białej Sali Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie.

 

 

finalna-poziomkaRmfC-web„Konkurs im. Karola Wojtyły na recenzję teatralną” – ogłoszony 24.09. 2015r. i adresowany do pasjonatów teatru powyżej 16. roku życia. Wkrótce ogłoszone zostaną wyniki. Partnerem Konkursu jest Krakowski Teatr Scena STU. Projektem tym, wpisując się w podobne inicjatywy, wspieramy rozwój krytyki teatralnej, popularyzujemy wiedzę o polskim dramacie i literaturze oraz o teatrze - jednej z pasji Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

 


 

plakat-fW lutym 2015 r. zainaugurowany został autorski projekt „Sceny Papieskiej” zatytułowany „Emanacja Rapsodyków” (we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie oraz ZASP – Oddział w Krakowie). Tym przedsięwzięciem pochylamy się nad historią niepowtarzalnego Teatru Słowa Mieczysława Kotlarczyka. Patronat honorowy objęli: Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Pierwsze spotkanie w ramach ww. projektu odbyło się 24 lutego 2015 r. o godz. 17.00. Jego gośćmi byli p. Halina Kwiatkowska i prof. Jacek Popiel, a tematem wiodącym rozmowy był pierwszy, okupacyjny okres działalności tego Teatru.

 

plakat-webDrugie spotkanie - poświęcone losom powojennym tej Sceny - odbyło się 9 czerwca 2015 r. o godz. 17.00. Swoimi wspomnienia dzieli się wówczas: p. Halina Kwiatkowska, p. Tadeusz Szybowski i p. Tadeusz Malak. Wypowiedzi aktorów poprzedził wykład prof. Jacka Popiela. Oba spotkania odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

 

 

 

plakatweb1W ramach projektu zrealizowana została również wystawa (kurator Dominika Jamrozy), zatytułowana „Rapsodycy na kliszach pamięci…” Ekspozycja bazująca głównie na zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie. Poprzez zdjęcia, afisze, plakaty, projekty kostiumów zilustrowany został zarys historii Teatr Rapsodycznego. Wystawa skupia się przede wszystkim na zaprezentowaniu bogatego i różnorodnego repertuaru tej Sceny. Ksiądz, Biskup i Kardynał Wojtyła „obecny” jest poprzez swoje słowo - teksty, które publikował w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na łamach „Tygodnika Powszechnego”, pod pseudonimami Andrzej Jawień i Piotr Jasień. Mieczysław Kotlarczyk „przemawia” poprzez swoje dzieła – spektakle, które w znakomitej większości stanowiły repertuar tej Sceny.
Uroczysty wernisaż wystawy miał miejsce 23.10. 2015 r. o godz. 17:00 w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie. Uczestniczyło w nim wielu znakomitych gości, m.in. p. Olgierd Łukaszewicz - Prezes ZASP oraz gospodarz tego miejsca prof. Wojciech Krawczuk – Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie. Oprawą artystyczną był występ Studentów II roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, przygotowany pod kierunkiem p. Tadeusza Malaka. 

 

hiob-wwW sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia, 11.04.2015 r. o godz. 20.00, na placu przed Kościołem Górnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie zaprezentowany został spektakl plenerowy, istniejącego od 25. lat na Ukrainie, Lwowskiego Teatru Woskresinnia. Było to widowisko, pt. „Hiob”. Dramat Wojtyły „opowiedziany” został językiem teatru eksperymentalnego, plastycznego, ulicznego. Spektakl (scenariusz i reżyseria Jarosław Fedoryszyn) zachwycał wielofunkcyjną, symboliczną scenografią i kostiumami autorstwa Ally Fedoryszyny, a także przejmującą muzyką Mirona Dacko.

 

 

 ZCYKLU3Od lutego 2015 r. na stronie Instytutu – w zakładce projektu „Scena Papieska” – zainaugurowany został cykl pt. „Rozmowy Sceny Papieskiej”. Interlokutorami Dominiki Jamrozy (teatrologa, obecnego koordynatora „Sceny Papieskiej”) aktorzy, reżyserzy, ludzie nauki i sztuki, dla których temat „sacrum” oraz spuścizna literacka Karola Wojtyły stanowi ważne nukowe i duchowe dziedzictwo oraz artystyczne źródło inspiracji. Wywiady te przeczytać można także na łamach portalu franciszkańska3.pl
- „W podróży… do sklepu jubilera” - rozmowa z Jackiem Milczanowskim, m.in. o jego pracy nad adaptacją dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” K. Wojtyły (luty 2015r.)
- „Trzy kolory Hioba” - rozmowa z Jarosławem Fedoryszynem o jego twórczości i pracy nad spektaklem „Hiob” wg dramatu Karola Wojtyły (kwiecień 2015r.)
- „Panny głupie". Dlaczego?” – rozmowa z Jackiem Milczanowskim o „Warsztatach teatralnych” i nadchodzącym Pokazie (czerwiec 2015r.)
- „Rapsodycy - kotwica dla współczesnych?” - rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem, który dzieli się swoimi wspomnieniami związanymi z Krakowem, z ludźmi, którzy go ukształtowali, pochyla się nad losami Rapsodyków (grudzień 2015r.)
- „Sto ról - zakochanie w sztuce teatru” - rozmowa z Tadeuszem Szybowskim o jego pracy w Teatrze Rapsodycznym, związkach z Kościołem i spotkaniach ze Świętym Janem Pawłem II (grudzień 2015r.)

 

Opr. Dominika Jamrozy

Kraków 16.02.2016

Newsletter

Zapisz się
do góry