To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona, zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.

Jan Paweł II

Dnia 10 czerwca 2014 roku Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprosił uczniów na warsztaty poświęcone budownictwu sakralnemu w różnych epokach, w różnych częściach świata. Uczestnicy poznali tajniki budowli nietypowych świątyń, np. wykutych w skałach, wznoszonych z rosnącego ciągle bambusa, lepionych z gliny lub śniegu, plecionych z wikliny, a także najbardziej niepowtarzalnych z papieru oraz szklanych butelek. Jako przykłady unikatowych konstrukcji posłużyły tufowe budowle Kapadocji, Domy Duchów w Papui – Nowej Gwinei budowane przez plemię Abelam, Wielki Meczet w Dżenne wykonany z gliny, śnieżna świątynia w niemieckim Mitterfirmiansreut, wiklinowa katedra w Rostock czy świątynia Wat Pa Maha Chedi Kaew w Tajlandii wzniesiona przez buddyjskich mnichów z miliona pustych szklanych butelek.

Warsztaty praktyczne zorganizowane zostały w ramach I edycji projektu Oblicza dialogu, poświęconego architekturze sakralnej różnych religii. Poprowadziła je pani Anna Komorowska z pracowni k.

 

Newsletter

Zapisz się
do góry