To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona, zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.

Jan Paweł II

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach w ramach I edycji projektu Oblicza Dialogu. Tematyka tegorocznej edycji zogniskowana jest wokół tematu architektury sakralnej w różnych religiach i kulturach.

Głównym celem projektu jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowania działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem. Jest to także kontynuacja procesu dialogu międzyreligijnego zapoczątkowanego już na Soborze Watykańskim II, twórczo rozwijanego przez Świętego Jana Pawła II oraz obecnie przez papieża Franciszka. Ojciec Święty Jan Paweł II prowadził dialog ekumeniczny, dialog z religiami niechrześcijańskimi (judaizm, islam) oraz szeroko pojęty dialog z całym światem współczesnym. Budowanie cywilizacji dialogu zdaje się być jedną z najbardziej palących potrzeb naszych czasów.

Oferta zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dotycząca praktycznego poznania tematu architektury sakralnej. Zajęcia dotyczyć będą materiałów, z których budowane były obiekty sakralne na przestrzeni wieków (drewno, glina, bambus, wiklina, podziemne kościółki Kapadocji i Wieliczki), a także detali architektury sakralnej - witraży, kopuł, kolumn. Uczestnicy dowiedzą się jak produkowano świece, jak wygląda pisanie ikon. Poznają także elementy kaligrafii łacińskiej i arabskiej określając ich różnice i podobieństwa.

Ilość miejsc ograniczona, wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Wychowawcy, opiekunowie grup: zgłoszenia na bezpłatne warsztaty pod nr tel.: 12 / 422 03 44 wew. 324, w godzinach 8.00-16.00

Organizator projektu:
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Partnerzy projektu:
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,
Galeria 2 Światy, Fundacja Sztuka Kaligrafii


HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

9 czerwca 2014
Warsztaty "Kaligrafia łacińska i arabska – różnice i podobieństwa"

godziny: 9.00, 10.30, 12.00, 13.30
Galeria 2 Światy, ul. Brzozowa 14, Kraków

Prowadzenie: Fundacja Sztuka Kaligrafii

10 czerwca 2014
Warsztaty architektoniczne "Z czego budowano świątynie?"
Elementy architektoniczne – witraż, kopuła, kolumna. Podziemne kościółki.

godziny: 9.00, 10.30, 12.00, 13.30
Siedziba IDMJP2, ul. Totus Tuus 30, Kraków

Prowadzenie: Pracownia k

11-12 czerwca 2014
Warsztaty "Jak wytwarzano dawniej świece?"
Pisanie ikon.

godziny: 9.00, 10.30, 12.00, 13.30
Siedziba IDMJP2, ul. Totus Tuus 30, Kraków

Prowadzenie: Stowarzyszenie Twórców Niezależnych

Wychowawcy, opiekunowie grup: zgłoszenia na bezpłatne warsztaty pod nr tel.: 12 / 422 03 44 wew. 324, w godzinach 8.00-16.00


WYSTAWY TOWARZYSZĄCE:

Świątynie  Europy  i  Bliskiego  Wschodu -  wystawa  fotograficzna  obrazująca  architekturę różnych  religii  na  przestrzeni  wieków  -  świątynie  różnych  wyznań  z  terenów  Europy  i Bliskiego Wschodu, detale architektoniczne oraz całe obiekty.

Asyż.  Nadzieja  świata -  przedstawiająca   międzyreligijne  spotkania  modlitewne w  intencji  pokoju  na  świecie  organizowane  z  inicjatywy  Ojca  Świętego  Jana  Pawła  II.

Współczesna architektura sakralna  w  Nowej Hucie  -  fotografie i plany  architektonicznedokumentujące budowanie świątyń w Nowej Hucie oraz  podkreślenie roli biskupa Karola Wojtyły, któremu udało się doprowadzić do rozpoczęcia budowy świątyń. 

Od 16 czerwca do 15 lipca 2014  w godz. od 9 do 15 wystawy prezentowane  będą w  siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego  im.  Jana Pawła II w Krakowie, przy ul. Totus Tuus.

 WSTĘP WOLNY!

 logotypy oblica

 

Newsletter

Zapisz się
do góry