Miłość mi wszystko wyjaśnia, Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tą Miłość, gdziekolwiek by przebywała...

Karol Wojtyła

Pierwsza edycja projektu Oblicza Dialogu organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się w dniach 9-18 czerwca 2014. W tych dniach odbędą się dyskusje, konferencje, warsztaty oraz wystawy tematyczne. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem. Wydarzenia skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych tematyką dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, zwłaszcza do pracowników naukowych oraz studentów religioznawstwa, kulturoznawstwa, religii wschodu, judaistyki, architektury oraz do dzieci i młodzieży.

I. Dyskusja "Synagoga-Katedra-Meczet. Sztuka czytania symboli.”

Organizator: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Termin: 16 czerwca 2014 roku, godz. 16:
Miejsce: Sala konferencyjna przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, ul. Siostry Faustyny 3
W dyskusji udział wezmą między innymi: dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, dr Elżbieta Przybył-Sadowska, ks. dr Adam Wąs, mgr inż. arch. Andrzej Mikulski

II. Konferencja "Chrześcijaństwo, Judaizm, Islam – sztuka dialogu w koncepcji Jana Pawła II"

„(…)dialog nie jest tylko wymianą myśli, ale zawsze w jakiś sposób wymianą darów(…)” Jan Paweł II, UT UNUM SINT

Organizator: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Termin: 17 i 18 czerwca 2014 roku
Miejsce konferencji: Aula Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, ul. Siostry Faustyny 3
W konferencji udział wezmą: dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, ks. dr Robert Skrzypczak, Janusz Poniewierski, ks. dr  Manfred Deselaers, Tomasz Królak, ks. dr Adam Wąs, prof. Stanisław Krajewski, ks. prof. Łukasz Kamykowski, Zbigniew Nosowski
Tematem konferencji będzie podsumowanie pontyfikatu Jana Pawła II z perspektywy działań na rzecz dialogu międzyreligijnego; czym był dialog międzywyznaniowy w ujęciu Jana Pawła II, przełomowe inicjatywy, perspektywy i problemy (tło historyczne), etc.  Poruszona zostanie także kwestia kontynuacji idei dialogu; oblicze dialogu obecnie, kontynuacja myśli Jana Pawła II czy nowe podejście? Najważniejsze inicjatywy ostatnich lat, nowe wyzwania, próba oceny sytuacji we współczesnym świecie – realne zagrożenia, a także obszary, w których dialog rozwija się bez przeszkód, znaczenie inicjatyw lokalnych, działań oddolnych.
PROGRAM KONFERENCJI DO POBRANIA

III. Wystawy towarzyszące

Świątynie Europy i Dalekiego Wschodu - wystawa fotograficzna obrazująca architekturę różnych kultur i religii na przestrzeni wieków - świątynie różnych wyznań z terenów europejskich i bliskowschodnich, detale architektoniczne oraz całe obiekty.

Asyż. Nadzieja świata – wystawa przedstawiająca  międzyreligijne spotkania modlitewne w intencji pokoju na świecie organizowane z inicjatywy Ojca Świętego Jana Pawła II.

Współczesna architektura sakralna w Nowej Hucie - fotografie i plany architektoniczne dokumentujące budowanie świątyń na tym terenie oraz podkreślenie roli biskupa Karola Wojtyły, któremu udało się doprowadzić do rozpoczęcia budowy.

Termin: 16 czerwca – 15 lipca 2014 roku

Miejsce: wystawy prezentowane będą w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, przy ul. Totus Tuus 30 oraz wokół auli JP2 w przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, ul. Siostry Faustyny 3.

IV. Warsztaty tematyczne dla młodzieży szkolnej

Termin: 9 – 12 czerwca 2014 roku w godzinach przedpołudniowych. Czas trwania zajęć – 60 minut.
Oferta zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dotycząca praktycznego poznania tematu architektury sakralnej. Zajęcia dotyczyć będą materiałów, z których budowane były obiekty sakralne na przestrzeni wieków (drewno, glina, bambus, wiklina, podziemne kościółki Kapadocji i Wieliczki), a także detali architektury sakralnej - witraży, kopuł, kolumn. Uczestnicy dowiedzą się jak produkowano świece, jak wygląda pisanie ikon. Poznają także elementy kaligrafii łacińskiej i arabskiej określając ich różnice i podobieństwa.

Tematyka:

Z czego budowano świątynie?
Siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Elementy architektoniczne – witraż, kopuła, kolumna. Podziemne kościoły.

Jak wytwarzano dawniej świece?
Siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Pisanie ikon.
Siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Kaligrafia łacińska i arabska – różnice i podobieństwa.
Galeria 2 Światy, ul. Brzozowa 14, Kraków

Oferta warsztatów skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczniowie w praktyczny sposób poznają  materiały, z których budowane były obiekty sakralne na przestrzeni wieków, a także detale architektury sakralnej - witraże, kopuły, kolumny. Będą mieli także okazję dowiedzieć się, jak powstawały elementy wyposażenia wnętrz.

V. Część artystyczna – koncert WIECZÓR PIEŚNI ŻYDOWSKIEJ: „JOSL&REIZELE”

Organizator: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Miejsce: Synagoga Tempel
Termin: 17 czerwca 2014 roku, godzina 19.30
Wieczór pieśni żydowskiej, to wspomnienie i dzień dzisiejszy zarazem. Piosenka sprzed lat w zupełnie tradycyjnym brzmieniu spotyka się w tym programie ze współczesną twórczością i aranżacją. Dzięki pięknym kwiatom  poezji  takich twórców jak Icyk Manger, czy Mordechaj Gebirtig, pieśń żydowska żyje i inspiruje młodych kompozytorów.
Wystąpią m.in.:
KAMILA KLIMCZAK – aktorka Teatru Bagatela w Krakowie, związana również z Teatrem STU. Artystka Piwnicy Pod Baranami. Współpracuje również z legendą muzyki klezmerskiej - Leopoldem Kozłowskim. Laureatka licznych nagród wokalnych i aktorskich. m. in. I Nagrody na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie; Nagrody dla Najlepszej Aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Setkani/Encounter 2005 w Brnie w Czechach; Nagrody Publiczności za najbardziej "elektryzującą" rolę żeńską na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi; I Nagrody na Przeglądzie Piosenki Kabaretowej "O.B.O.R.A."(Ostatni Bastion Obrony Rozumu Artystycznie) w Poznaniu.
ANDRZEJ RÓG – znany jest  krakowskiej publiczności jako aktor, reżyser i organizator wielu przedsięwzięć teatralnych. Związany z Teatrem STU, Teatrem Ludowym, kabaretem Loch Camelot i Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie twórca m.in. plenerowego widowiska „Takie większe wesele” na Placu Wolnica w ramach festiwalu „KRAKÓW 2000”, koncertu pieśni żydowskich „Piosenka o Złotej Krainie” i norwidowskiego „Krakusa”, a także monodramu „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego; od ponad dziesięciu lat związany z legendą muzyki klezmerskiej – Leopoldem Kozłowskim.
DAWID RUDNICKI – kierownictwo muzyczne, fortepian; pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Instytutu (dawniej Wydziału) Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Pedagog Państwowej wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i akademii tańca "L'Art de la Danse". Zwycięzca poznańskiego "Transatlantyku" gdzie dostał główną nagrodę w konkursie improwizacji jazzowej od jury pod przewodnictwem A.P. Kaczmarka, laureat konkursu kompozytorskiego Legnica Cantat (I miejsce), konkursu kompozytorskiego im. K. Komedy w Słupsku (II miejsce), konkursu fortepianowego "Jazz Improvizacija" w Wilnie (nagroda publiczności), konkursu jazzu tradycyjnego "Złota Tarka" w Iławie (wyróżnienie). Autor muzyki do spektakli, piosenek i koncertowych utworów instrumentalnych, prowadzi działalność koncertową, porusza się w szerokim spektrum stylistycznym.

ULOTKA DO POBRANIA cz.1

ULOTKA DO POBRANIA cz.2

PROGRAM KONFERENCJI I DYSKUSJI

PLAKAT DO POBRANIA

LOGO


NA WSZYSTKIE WYDARZENIA PROJEKTU WSTĘP WOLNY

Newsletter

Zapisz się
do góry