Tam za Alpami słuchał będę w duchu bicia dzwonów wzywających do modlitwy, zwłaszcza na "Anioł Pański", i równocześnie słuchał będę bicia serc moich rodaków.

Jan Paweł II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizuje w dniach 18 -29 maja 2015 roku bezpłatne zajęcia warsztatowe związane z główną tematyką tegorocznego projektu „Oblicza dialogu” oraz programu edukacyjnego "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Tegoroczna, druga już edycja projektu, poświęcona jest celebracji świąt w różnych kulturach i religiach.

Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Instytutu przy ul. Totus Tuus 30 w Krakowie oraz w siedzibie UJ, Katedra  Porównawczych Studiów Cywilizacji  - ul. Grodzka 52 w Krakowie.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Planowana tematyka:

1. Ramadan – najpiękniejszy miesiąc w kalendarzu muzułmańskim
Warsztat będzie składał się z dwóch części. Pierwsza, zapozna zgromadzonych z rysem historycznym, celami, zasadami i wartościami jakimi kieruje się ten dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Druga część będzie radosną pracą twórczą, której efektem będzie tajemniczy fanous- mini lampion, który nierozłącznie kojarzony jest z okresem ramadanu.
 
2. Dia de los Muertos - święto w Meksyku
Proponowany projekt zawiera w sobie część teoretyczną (wykład na temat święta zmarłych) oraz praktyczną, która pozwoli uczestnikom zasmakować w tradycyjnych potrawach meksykańskich (które podczas święta zmarłych umieszczane są na ołtarzach). Efektem warsztatu ma być przyswojenie nowych informacji z zakresu kultury i geografii, a także inspiracja młodych osób do dalszych poszukiwań i rozwijania swoich zainteresowań oraz kompetencji międzykulturowych.

3. Jak to było u Słowian?
Proponowany projekt warsztatu, składa się z części teoretycznej (prelekcja poświęcona słowiańskiemu świętu) oraz praktycznej (wspólne wicie wianków). Proponowana tematyka doskonale wpisuje się w projekt „Oblicza Dialogu”, gdyż z jednej strony porusza tematykę świąt corocznie obecnych we współczesnym kalendarzu, z drugiej strony zaś przedstawia ją w innej, dawnej, obecnej wśród przodków, słowiańskiej perspektywie religijnej.

4. Japoński Nowy Rok
Tematem warsztatu jest Japoński Nowy Rok (O-Shōgatsu, święto celebrowane przez trzy pierwsze dni nowego roku). Warsztat rozpocznie się krótkim mini-wykładem, podczas którego uczestnicy zostaną zapoznani ze świętem Nowego Roku w Japonii. Następnie rozpocznie się część praktyczna, której celem będzie przygotowanie przez uczestników własnej kartki noworocznej (z elementami nauki pisania znaków japońskich).

5. Noc Jalda - czyli o tym, jak Irańczycy spędzają najdłuższą noc w roku
Warsztaty są podzielone na 2 części. W pierwszej z nich dzieci dowiadują się czym jest Noc Jalda oraz jaka jest jej specyfika. W drugiej wycinają wraz z prowadzącymi elementy i postaci z papieru potrzebne do celebracji święta. Na koniec uczestnicy wraz  z prowadzącymi odtwarzają przebieg Jaldy za pomocą postaci i elementów wyciętych z papieru.

6. Chanuka – żydowskie święto świateł
Opowieść na temat święta Chanuka połaczona z prezentacją multimedialną, pokaz zapalania świecznika – chanukiji, degustacja latkes – placuszków jadanych w czasie święta, zabawa w tradycyjną grę chanukową – drejdl, warsztaty plastyczne – wykonanie papierowego drejdla, malowanie 4 hebrajskich liter, nauka prostej piosenki.

7. Warsztaty pisania ikon i wytwarzania świec
Warsztaty tematyczne w ramach  projektu poświęcone były  pisaniu ikon oraz wytwarzaniu świec metodą tradycyjną. Ikony czyli obrazy sakralne przedstawiające postaci świętych lub sceny biblijne powstały w kręgu kultury bizantyjskiej. Są charakterystyczne dla Kościołów wschodnich, prawosławnego  i grekokatolickiego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mieli okazję zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania tych obrazów. Wykonywali także  własne obrazy. Uczestnicy warsztatów mieli także okazję poznać etapy wytwarzania świec z wosku pszczelego. Świece, jako najpopularniejsze źródło światła w ostatnich stuleciach, były nieodłącznym elementem oświetlenia świątyń.

8. Chiny – Święto Środka Jesieni
Święto Środka Jesieni  to święto, które wyznacza koniec zbiorów. Przypada zawsze w trakcie pełni księżyca. Uczestnicy dowiedzą się, kiedy to święto przypada według księżycowego kalendarza w roku 2015. Wspólnie z prowadzącym przygotują tradycyjne „ciasteczka księżycowe” ze specjalnym nadzieniem oraz poznają pochodzenie zwyczaju pieczenia ciastek. Przygotują lampiony z kolorowego brystolu i złożą z origami królika – symbol święta. Poznają także inne symbole związane z obchodami świąt oraz oryginalne pamiątki i zabawki z Chin.

9. Odkrywamy Izrael
Spotkanie poświęcone bogactwom kulturowym Izraela: historia, muzyka, kuchni, społeczeństwo. Izrael dawniej i dziś. Opowieści i slajdowisko. Zajęcia skupiać się będą także na tradycjach i motywach żydowskich.

katedra
Większość warsztatów prowadzą pracownicy Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszelkie informacje o projekcie edukacyjnym "Oblicza dialogu" i realizowanym w jego ramach programie edukacyjnym "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju" na stronie projektu.

Głównym celem projektu "Oblicza Dialogu" jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowania działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem. „Oblicza Dialogu” to kontynuacja procesu dialogu międzyreligijnego zapoczątkowanego już na Soborze Watykańskim II, twórczo rozwijanego przez Świętego Jana Pawła II oraz obecnie przez papieża Franciszka. Ojciec Święty Jan Paweł II prowadził dialog ekumeniczny, dialog z religiami niechrześcijańskimi (judaizm, islam) oraz szeroko pojęty dialog z całym światem współczesnym.

Newsletter

Zapisz się
do góry