To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona, zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.

Jan Paweł II

Pikniki rodzinne, występy znanych artystów i kabaretów, wystawy i projekcje, zawody sportowe i konkursy, a nawet desant cukierków z powietrza wypełniały program czwartej edycji Małopolskich Dni Św. Jana Pawła II. Pomimo zmiennej aury w tegorocznych uroczystościach uczestniczyło tysiące mieszkańców Małopolski. W weekend 13-15 czerwca w dziesięciu miejscowościach Małopolski odbyły się Dni Św. Jana Pawła II organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z samorządami lokalnymi. W tym roku ta szczególna, pierwsza po kanonizacji edycja, odbyła się pod hasłem "Niech nasza droga będzie wspólna”. Program uroczystości wypełniło wiele atrakcji.


W sobotnie popołudnie w Juszczynie i Makowie Podhalańskim atmosferę rozgrzały zawody sportowe, w których wzięły udział całe rodziny. Bieg z jajkiem w łyżce na czas, jazda na taczce, wyścig w workach i rzut ziemniakiem lub kaloszem do celu, to nie jedyne atrakcje tego festynu. Rywalizację w lepieniu pierogów z truskawkami podjęły gospodynie wiejskie. W szranki stanęło Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Bystrej i Koło Gospodyń Wiejskich z Juszczyna. Choć nie wygrana się tu liczyła, Panie z Bystrej wyprzedziły nieco koleżanki i ulepiły z kilograma mąki 93 pierogi. To im przypadła rola nauczenia Grzegorza Guzika lepienia pierogów. Festyn ubarwił występ zespołu Truteń. Zabawa trwała do wieczora.

W niedzielę na Estradzie Makowianka rozstrzygnięto konkurs „Jan Paweł II w naszej rodzinie”. Nagrody młodym artystom wręczał ks. Łukasz Piórkowski. Na szkolnej scenie odbył się spektakl muzyczno-recytatorski „Jan Paweł II droga do świętości” w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim. Całość uświetniła wieczornym koncertem Magda Steczkowska.


W Staszkówce odbyły się międzyklasowe konkursy wiedzy o polskim Papieżu oraz międzyszkolne rozgrywki sportowe, w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. - Imprezy udały się znakomicie - podkreśla Halina Łaś - dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce. Z kolei w Ośrodku Kultury i Biblioteki została otwarta wystawa prasy i literatury związanej z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II. Wystawę będzie można oglądać do 27 czerwca. Wieczór przy ognisku uświetnili tancerze ognia Teatru GCK Ergo Gorlice.


W Ropie odbył się finał konkursu recytatorskiego. Ponadto uczestnicy mogli brac udział w pieszym rajdzie „Szlakami Jana Pawła II” po terenie gminy Ropa i Uście Gorlickie. Gwiazdą wieczoru podczas Festynu Rodzinnego była Anna Treter z zespołem.


W parafii św. Jana Pawła II w Podsarniu na Orawie Mszy św. przewodniczył ks. Czesław Bogdał, wicedyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia. – Te dni są po to, abyśmy ciągle mogli odkrywać Jana Pawła II, jego życie, naukę jaką do nas skierował. Jeszcze mamy przecież tyle do odkrycia, a staramy się to robić w niekonwencjonalny sposób i to się udaje – zaznaczył ks. Bogdał. Po mszy odbyły się przedstawienia i koncerty lokalnych zespołów i gwiazdy wieczoru Magdy Anioł.


W Łąkcie Górnej licznie zebrani mieszkańcy wzięli udział w rodzinnych konkurencjach sprawnościowych: biegach przełajowych, rzutach do celu oraz przeciąganiu liny. Atrakcją dnia był desant cukierków z samolotu - awionetki. Na scenie wystąpiły orkiestra dęta z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, chór uczniów Szkoły Muzycznej w Żegocinie oraz zespół tańca folklorystycznego „Łąkta”. Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru - Andrzej Cierniewski.


Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II w Dobczycach wypełnione były koncertami. W niedzielę na scenie Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera wystąpili: zespół Czerwony Tulipan, Hatbreakers, Jacek Wójcicki oraz zespół rockowy młodzieży z Zespołu Szkół.


IV edycja Małopolskich Dni Św. Jana Pawła została przygotowana we współpracy z samorządami lokalnymi i przedstawicielami środowisk parafialnych. W tym roku pod hasłem "Niech nasza droga będzie wspólna". Organizatorzy - Instytut Dialogu Międzykulturowego wraz z Urzędem Miasta Limanowa zapewnili bogaty program imprez dla każdej grupy wiekowej. Program uatrakcyjnij koncert gwiazdy - Haliny Frąckowiak.


 W Czernichowie w ogrodzie plebańskim przy Parafii Przenajświętszej Trójcy odbył się piknik rodzinny, którego gwiazdą była Anna Treter z zespołem.


IV Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II w mieście i gminie Kalwaria Zebrzydowska odbywały się przez 3 dni. Już od piątku mieszkańcy mogli brać udział w imprezach sportowych, projekcjach filmów, wernisażach malarstwa i fotografii czy też festynach rodzinnych. Kulminację obchodów stanowił koncert Haliny Frąckowiak w gościnnych murach Bazyliki oo. Bernardynów. Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała artystkę i towarzyszącego jej pianistę Grzegorza Urbana, domagając się bisów. Koncert zakończył się późnym wieczorem, lecz wielbiciele talentu Pani Haliny Frąckowiak długo jeszcze czekali w kolejce po płyty i autografy.


 I.Szum, H. Łaś, K.Krzyżak, E.Sierosławska, S.Proszek, S. Izdebski, K. Rówińska, Z. Niezgoda, E.Piórkowska

Newsletter

Zapisz się
do góry