Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże, owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga.

Jan Paweł II

W dniach 21-23 czerwca 2013 odbyły się zorganizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w  Krakowie  III  Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II. Tegorocznym obchodom patronowały słowa papieża: "Bądźcie dla świata obliczem miłości." W tych dniach w Krakowie oraz innych miejscowościach Małopolski  odbywały się koncerty, spotkania autorskie, widowiska teatralne, pokazy, a także projekcje filmowe.


Brzesko

23 czerwca 2013 r. na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku odbyły się "III Małopolskie Dni Bł. Jana Pawła II" . Wydarzenie miało charakter radosnej, rodzinnej imprezy plenerowej,  podczas której tańcem, śpiewem i wspólną zabawą uczciliśmy Naszego Papieża. Organizatorzy przygotowali bardzo różnorodny program, na który składały się koncerty utalentowanych artystów oraz wystawy, prezentacje i konkursy z nagrodami. Wydarzeniu towarzyszyła  prezentacja produktów żywnościowymi o uznanej jakości połączona z degustacją oraz stoiska promujące walory turystyczne Małopolski. Uczestnicy imprezy mogli spróbować przygotowanej przez mistrzów kuchni ulubionej potrawy Bł. Jana Pawła II. Świętowanie zakończyło się koncertem znakomitego krakowskiego barda - Grzegorza Turnaua.


Czernichów

23 czerwca w Ogrodach Plebańskich w malowniczym podkrakowskim Czernichowie odbył się festyn rodzinny w ramach III Małopolskich Dni Błogosławionego Jana Pawła II, podczas którego wystąpiły dzieci i młodzież terenu Gminy Czernichów. Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Karol Wojtyła – Przyjaciel Dzieci”. O godzinie 17 zgromadzeni mieszkańcy i goście mieli okazję wysłuchać znakomitego koncertu Haliny Frąckowiak.


GMINA Dobra

W Gminie Dobra uroczyste obchody III Małopolskich Dni Bł. Jana Pawła II rozpoczęły się w sobotę o poranku pieszym Rajdem z Janem Pawłem II na Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Uczestnicy rajdu wzięli udział w polowej Mszy świętej sprawowanej przy krzyżu papieskim, przypominającym  ten, który towarzyszył Ojcu Świętemu przez wszystkie lata Jego pontyfikatu. Po zakończeniu Eucharystii, wartę honorową przy krzyżu wystawiła młodzież z tymbarskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec”, a podczas wspólnej modlitwy do Błogosławionego Jana Pawła II, złożone zostały żółto-białe kwiaty i zapłonęła świeca.
Tego samego dnia odbyło się nocne wyjście na Ćwilin, które inaugurowało tegoroczny cykl wędrówek po Beskidzie Wyspowym. Z  racji III Małopolskich Dni Bł. Jana Pawła II, wspominano nauczanie i  pontyfikat papieża Polaka. O północy zdobywcy szczytu wzięli udział w plenerowej Mszy Św., po zakończeniu której zapłonęła Watra dla Błogosławionego.   W wyprawie Śladami Wielkiego Wędrowca wzięło udział ponad 500 osób, które tzw. szlakiem różańcowym na Ćwilin wspięły się z Wilczyc. Gospodarzem była Gmina Dobra.
Niedzielne uroczystości odbyły się w Parku Małachowskich w Dobrej, a poprzedziła je Msza Św. w tamtejszym Kościele Parafialnym pw. M. B. Szkaplerznej, celebrowana w intencji rychłej kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II.
Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej przygotował bogaty program artystyczny, rozrywkowy oraz konkursy wiedzy o Janie Pawle II. Na scenie w Parku Małachowskich odbyło się m.in. rozstrzygnięcie adresowanego do najmłodszych mieszkańców gminy konkursu pt. Jan Paweł II oczami dzieci,  a w bloku występów muzycznych przed widownią zaprezentowały się kolejno: Chór „Belcanto” z Dobrej, dyrygowany przez Urszulę Palkę – Ranosz, dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Skrzydlnej oraz krakowski zespół KapBand. Na zakończenie wieczoru scena koncertowa dobrzańskiego parku zamieniła się w ekran kina plenerowego, w którym odbył się pokaz filmu Jan Paweł II. Szukałem Was.


Kalwaria Zebrzydowska

W sobotni wieczór w Kalwarii Zebrzydowskiej w Bazylice Matki Bożej Anielskiej przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym miłośnicy muzyki mieli okazję wysłuchać koncertu „Pieśni Sakralnych” w wykonaniu Alicji Majewskiej z towarzyszeniem Włodzimierza Korcza oraz Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. W światyni wypełnionej całkowicie publicznością Alicja Majewska zaprezentowała niezwykle wzruszające pieśni, które słuchacze nagradzali rzęsistymi brawami. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Zbigniew Stradomski z małżonką, Wiceburmistrz Halina Cimer oraz delegacja miasta partnerskiego Kalwarii Zebrzydowskiej, niemieckiego Hameln.


Kraków

Tegorocznym obchodom Małopolskich Dni Bł. Jana Pawła II patronowały słowa Ojca Świętego: „Bądźcie dla świata obliczem miłości”. Na Krakowskich Plantach stanęła wystawa tematyczna „Jan Paweł II i rodzina”. W sobotę pod Pałacem Biskupów Krakowskich odbył się tradycyjny koncert. Odbiorcy mogli oklaskiwać występ młodziutkich artystów z Samorządowego Przedszkola Nr 10 im. Jana Pawła II oraz wysłuchać koncertu Bełchatowskiego Chóru Gospel Schola Cantorum im. Piotra Kudyby. Gwiazdą wieczoru była Halina Frąckowiak  - uznanej polskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów.
W niedzielę wydarzenia skupione zostały wokół siedziby Instytutu Dialogu Międzykulturowego znajdującego się na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”  w Łagiewnikach. W godzinach porannych wierni zgromadzili się wokół Sanktuarium, w którym odbywały się uroczystości związane z poświeceniem Kościoła Górnego. Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, iż świątynia ta, wraz z całym Centrum, jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Bogu za wyjątkowego syna narodu polskiego oraz jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił.
Po uroczystościach na błoniach w pobliżu Centrum rozpoczął się wielki piknik rodzinny, na który zaprosił Instytut Dialogu Międzykulturowego.  W programie znalazły się gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy oraz atrakcje ruchowe. Uczestnicy mogli obejrzeć także pokazy pracy i działania Policji, Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego (Maltańska Służba Medyczna) oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Zgromadzeni mieli również okazję wysłuchać licznych koncertów. Występy na scenie rozpoczął Estradowy Zespół Czasza, a następnie zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych. Licznie zgromadzona publiczność miała także możliwość podziwiać występy najmłodszych, czyli przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 10 im. Jana Pawła II oraz członków zespołu regionalnego Mali Rabianie. Dużym uznaniem cieszył się brawurowy występ kabaretu Truteń. W godzinach popołudniowych wystąpił Robert Kasprzycki z zespołem. Widzowie w skupieniu wysłuchali lirycznych utworów artysty.
W Kościele Świętej  Jadwigi przy ul. Łokietka w Krakowie Teatr im. Ks. Kard. Karola Wojtyły z Myślenickiego Centrum Kultury i Sportu zaprezentował zgromadzonym spektakl „Przed sklepem jubilera” w adaptacji i reżyserii Leszka Pniaczka.


Niegowić

Tegoroczne wydarzenia w ramach III Małopolskich Dni Bł. Jana Pawła II odbywały się także w Niegowici – miejscu pierwszej parafii młodego księdza, Karola Wojtyły. Odwiedzający mieli okazję zwiedzić Kościół Parafialny p. w. Najświętszej Marii Panny a także uczestniczyć w projekcji filmów o życiu Karola Wojtyły - „Małopolska. Miejsca serdeczne” oraz "Mój Kraków - Miasto Mojego Życia". Mieszkańcy mogli również obejrzeć wystawę „Karol Wojtyła - Ojciec i Świadek Soboru" i wysłuchać koncertu Bełchatowskiego Chóru Gospel Schola  Cantorum im. Piotra Kudyby. W ramach trzydniowych obchodów dostępna była także bezpłatnie ekspozycja w Domu Pamięci o. Anzelma Gądka w Marszowicach opowiadająca historię Macieja Józefa Gądka, kandydata na ołtarze i założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitek Dzieciątka Jezus. Swoje zbiory udostępniła też Regionalna Izba Pamięci. Można było obejrzeć replikę pokoju wikarego Wojtyły, który przebywał w niegowickiej parafii w latach 1948-49 oraz pamiątki związane z pobytem Jana Pawła II na gdowskiej ziemi.


Podobin

III Małopolskie Dni Jana Pawła II nie mogły obyć się bez podkreślenia roli rodziny. Okazją do spędzenia wspólnie czasu stał się festyn rodzinny organizowany w małej miejscowości  Podobin, w pobliżu Mszany Dolnej.
Ta rodzinna impreza została zorganizowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i lokalny Zespół Szkół im. Jana Pawła II.  Nie obyło się bez zabaw integrujących młodszych i starszych mieszkańców Podobina. Rodzinny turniej przygotowany przez nauczycieli zdobył serca uczestników. Z zapartym tchem i uśmiechami na twarzy śledzili potyczki uczestników.   Poszczególne konkurencje sprawdzały tężyznę fizyczną, spryt i zgranie każdej drużyny.  
Wszyscy, którzy przyszli na festyn mogli posilić się pysznościami serwowanymi i przygotowanymi przez dzieci z Zespołu Szkół. Nie brakowało domowych specjałów – ciasta, ciasteczka, konfitury, wędliny, sałatki. Na fanów grillowania czekały smakowite kiełbaski. Konsumpcja upływała  w rytm ludowej muzyki.  Zadbano nie tylko o ciało, ale i o ducha. W specjalnie przygotowanym „kąciku papieskim” można było zobaczyć pamiątki związane z Papieżem Polakiem, fragmenty encyklik i  innych pism. Szczególną cześć błogosławionemu Janowi Pawłowi II oddano, sadząc dąb upamiętniający papieża Polaka. Sadzonkę tego szlachetnego drzewa wyhodowano z wadowickich żołędzi poświęconych osobiście przez Ojca Świętego w czasie jego ostatniej wizyty w Polsce.  
Ekstremalnych przeżyć dostarczył pokaz skoków i akrobacji rowerowych. Zdumieni widzowie podziwiali jak wysoko można podskakiwać na rowerze, a nawet gasić świeczki rowerową oponą.
Gwoździem programu był koncert Magdy Steczkowskiej. Piosenkarka podbiła serca mieszkańców Podobina. Wokalistka nie tylko zaśpiewała, ale i odbyła pogawędkę z widzami. Chętnie rozdawała autografy i pozowała do zdjęć.  Miłej atmosfery nie zmącił nawet padający wieczorem deszcz.


Raba Wyżna

Dni Bł. Jana Pawła II rozpoczęły się od Raby Wyżnej.  W piątek 21 czerwca, punktualnie o 9, ruszył Gwieździsty Pieszy Rajd szlakiem Jana Pawła II. Wzięły w nim udział całe rodziny, młodzież szkolna i dzieci. W samo południe pod pomnikiem Jana Pawła II w Rabie Wyżnej, którego autorem jest Marek Szala,  został zapalony znicz i złożone kwiaty. W kwadrans póżniej  w sali widowiskowej GOK w Domu Strażaka rozpoczął się wspaniały koncert Majki Jeżowskiej.


Szczyrzyc

III Małopolskie Dni Błogosławionego Jana Pawła II gościły w niedzielne popołudnie 23 czerwca w Szczyrzycu, położonym w malowniczej dolinierzeki Stradomki. Uroczystości odbyły się w urokliwym otoczeniu zabudowań Opactwa Ojców Cystersów, a ich otwarcia dokonał wójt gminy Jodłownik Paweł Stawarz, witając serdecznie przybyłych gości. Na scenie programy artystyczne pod hasłem "W hołdzie Janowi Pawłowi II" zaprezentowały przedszkola i szkoły ze Sczyrzyca, Mstowa, Jodłownika, Krasnych - Lasocic, Szyku, Wilkowiska i Sadka - Kostrzy. Najmłodsze dzieci mogły wykazać się podczas konkursu wiedzy o Janie Pawle II pt. "Jak Lolek został Papieżem", a nieco starsze w turnieju sportowym "Bieg Lolka".
Gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski.
Imprezie towarzyszyła loteria fantowa oraz plenerowy konkurs plastyczny pt. "Błogosławiony Jan Paweł II w sercach dzieci". Uwieńczeniem uroczystości było wspólne wykonanie ulubionej pieśni Jana Pawła II "Barki".


Zakopane

W dniach 22 i 23 czerwca na mieszkańców i turystów Zakopanego czekało wiele atrakcji. Od soboty, w towarzystwie licencjonowanego przewodnika można było zwiedzać słynną Chatkę Św. Brata Alberta i przepiękną Kaplicę Św. Krzyża wchodzące w skład kompleksu klasztornego sióstr Albertynek i braci Albertynów na Kalatówkach. Podobnie jak w roku ubiegłym, miejsca te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.
W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka”, można było zobaczyć m.in. pokój, w którym gościł Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 roku oraz przepiękną Kaplicę Papieską.
Sobotnie popołudnie obfitowało także w atrakcje artystyczne. We wnętrzach kościoła pw. Świętego Krzyża odbył się koncert Anny Treter z zespołem. Znana krakowska wokalistka (zespół „Pod Budą”), kompozytorka i pianistka wystąpiła z programem poruszających piosenek o życiu i losie ludzkim. Wspaniałe interpretacje utworów i porywająca muzyka  sprawiły, że publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.


Wadowice

W ramach obchodów III Małopolskich Dni Bł.  Jana Pawła II Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprosiło rodziny z dziećmi do bezpłatnego zwiedzenia ekspozycji. Goście mieli okazję zapoznać się z wystawą: „Wadowice Karola Wojtyły”.
Odwiedzjący mogli także skorzystać nieodpłatnie z możliwości obejrzenia wystawy „Skarb Mojego Życia” w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Wystawa „Skarb Mojego Życia” już w maju wzbogacona została o nowe eksponaty: kombinezon narciarski Jana Pawła II, różaniec darowany od siostry Łucji, różaniec darowany od Papieża Jana XXIII, Dzieciątko Jezus, które towarzyszyło Ojcu Świętemu w Watykanie.


Więcej info na stronie www.mdjp2.pl

Autorzy: K. Petela, S. Proszek, K. Krzyżak, B. Munk, D. Boczkowska, A. Patalita, E. Sierosławska

Fot. G.Gałązka

 

Newsletter

Zapisz się
do góry