W dniach 15-17 czerwca 2012 r. odbyły się II Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II. Rolę gospodarza drugiej edycji pełnił Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Tegorocznym obchodom patronowały słowa papieża: „Sztuka to to, co czyni człowieka bardziej człowiekiem”. W ciągu trzech dni w Krakowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Starym Sączu, Zakopanem i Tarnowie odbywały się koncerty, spotkania autorskie, widowiska teatralne, projekcje filmowe oraz wystawy.
Celem tych wydarzeń było uhonorowanie osoby Ojca Świętego oraz przyczynienie się do szerzenia jego nauki i życiowej postawy.
W niedzielę, 17 czerwca w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego i Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" odbył się piknik rodzinny. Atrakcje przygotowane zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych zgromadziły w to gorące niedzielne popołudnie prawie półtora tysiąca osób. Rodzice mogli wziąć udział m.in. w zajęciach z pierwszej pomocy, a dla młodszego pokolenia przewidziano liczne gry i zabawy zręcznościowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wielkoformatowa gra planszowa „Dookoła świata z Janem Pawłem II”, a także konkurs piosenki „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Były też inne atrakcje; osada rycerzy, pokazy walk i rzemiosła, i nie zabrakło programu artystycznego. Wystąpiły zespoły „Saltrom Gospel Choir” i "Promyczki Dobra".
O godz. 15.30 w siedzibie Instytutu odbyła się projekcja filmu „Małopolska-miejsca serdeczne Jana Pawła II”, a po niej spotkanie z wieloletnimi przyjaciółmi Jana Pawła II – prof. Teresą Malecką i prof. Gabrielem Turowskim.
Po spotkaniu uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną prezentowaną we wnętrzach Instytutu. Zdjęcia przedstawiają m.in. wyprawę kajakową nad jezioro Krępsko z 1978 r. oraz moment wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W ramach II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II, od piątku do niedzieli w kinie Kijów prezentowane były filmy:
„Jan Paweł II. Szukałem Was…” - pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu jakie pozostawił nam Jan Paweł II, z muzyką Michała Lorenca „Świadectwo” - film nakręcony na podstawie książki kardynała Stanisława Dziwisza przedstawiający nieznane dotąd fakty z życia Karola Wojtyły, wydarzenia i ich interpretacje. Film jest swego rodzaju hołdem złożonym Ojcu Świętemu przez wieloletniego sekretarza i przyjaciela.
TGD – jeden z najbardziej znanych polskich chórów gospelowych. Nazwa zespołu – „Trzecia Godzina Dnia” jest nawiązaniem do momentu zesłania Ducha Świętego. TGD to zespół ekumeniczny – zarówno soliści, jak i chórzyści reprezentują różne denominacje chrześcijańskie (głównie ewangeliczne) i pochodzą z różnych zakątków Polski. Największą popularność przyniosły zespołowi dwa koncerty: wielkanocny "Wierzyć, to znaczy chodzić po wodzie" (2001) oraz bożonarodzeniowy "Raduj się świecie" (2003), które były później wielokrotne emitowane na antenie Telewizji Polskiej. TGD koncertuje w całej Polsce.
Mieczysław Szcześniak – wybitny polski wokalista jazzowy, kompozytor i autor tekstów. Laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych.
Theatrum Mundi – Teatralne Centrum Wartości i Pojednania im. Mieczysława Kotlarczyka. Stowarzyszenie grupuje artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych skupionych wokół idei rozwijania dziedzictwa pozostawionego przez Teatr Rapsodyczny i jego wielkich Twórców. Theatrum Mundi to teatr myślenia według wartości.
Promyczki Dobra – dziecięcy zespół muzyczny z Nowego Sącza, działający od 1991 roku. Założycielem i kierownikiem zespołu jest ks. Andrzej Mulka. Zespół koncertuje regularnie w kraju i za granicą. Występował także w Watykanie z imieninowym koncertem dla Ojca Świętego. Chór współpracuje z wieloma wybitnymi polskimi muzykami i kompozytorami m.in. z Joachimem Menclem. Na repertuar „Promyczków” składają się piosenki o tematyce chrześcijańskiej.
Saltrom Gospel Choir – młodzieżowy chór muzyki chrześcijańskiej działający w Krakowie przy Stowarzyszeniu SALTROM - Salezjańskim Ruchu Troski o Młodzież. Na repertuar zespołu składają się w znakomitej większości anglojęzyczne kompozycje muzyki gospel.
Teresa Malecka - urodzona w Krakowie. Organizatorka Spotkań Baranowskich „Muzyka w kontekście kultury”; teoretyk muzyki, zajmuje się związkami muzyki i innych sztuk, pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie. Należała do „Środowiska” – duszpasterstwa „turystycznego”, założonego przez Wojtyłę. Przyszły papież bywał również gościem w jej domu rodzinnym. Znajomość z Janem Pawłem II zakończyła dopiero jego śmierć.
Gabriel Turowski - ur. 21 lutego 1929 roku na Podolu w Monasterzyskach - prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych UJ, specjalista z zakresu biotechnologii, immunogenetyk i immunolog kliniczny. Autor licznych prac naukowych, patentów i dokumentacji biotechnologicznych. Uczestnik Środowiska Wujka ks. Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II (1953-2005). Brał udział w niektórych podróżach Apostolskich Ojca Świętego do Afryki, na Daleki Wschód i na Alaskę oraz po Włoszech (Loreto, Bolonia). Otrzymał z rąk Bł. Jana Pawła II złoty medal III Roku Pontyfikatu za udział w zespole leczącego Ojca Świętego po zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku. Był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II, a także zainicjował cykl sesji naukowych „Promieniowanie świętości Jana Pawła II". Profesor Gabriel Turowski jest autorem licznych opracowań o Bł. Janie Pawle II.
II Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II przyciągnęły do Wadowic łącznie ponad 5300 osób! W mieście urodzin papieża na zwiedzających czekały ekspozycje Muzeum Miejskiego m.in. wystawa "Wadowice Karola Wojtyły" oraz ekspozycja wnętrz Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II mieszcząca się tymczasowo w Domu Katolickim.
Obok zwiedzania, można było wziąć udział także w spotkaniach. W piątkowe popołudnie w Muzeum Miejskim Marcin Witkowski wygłosił wykład pt. „Różne oblicza błogosławionego Jana Pawła II”. W sobotę, o wadowickich korzeniach Jana Pawła II opowiadała dr Maria Burghardt, wybitna tłumaczka dzieł Wojtyły i badaczka jego życiorysu. Niedzielne popołudnie można było spędzić w plenerze, na wędrówce „Śladami bł. Jana Pawła II” w towarzystwie przewodnika.
W sobotę o godz. 19.00, na wadowickim rynku przed Bazyliką Ofiarowania NMP odbył się koncert "Trzeciej Godziny Dnia" z Mieczysławem Szcześniakiem, który zgromadził ponad 300 słuchaczy.
W obchody drugiej edycji Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II włączyło się także kino Centrum prezentując od piątku do niedzieli – podobnie jak w Krakowie – filmy: „Świadectwo” i „Jan Paweł II. Szukałem Was…”
W Tarnowie obchody II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II zainaugurowano otwarciem plenerowej wystawy zdjęć Adama Bujaka "Jan Paweł II - Orędownik Bożego Miłosierdzia". Ekspozycja stanęła na placu przed kościołem Błogosławionej Karoliny.
W sobotę i w niedzielę uczestnicy II Małopolskich Dni mogli zwiedzać tarnowską Bazylikę Katedralną oraz Muzeum Diecezjalne, najstarsze tego typu muzeum w Polsce, posiadające w swych zbiorach unikatowy eksponat - rzeźbę głowy św. Jana Chrzciciela na misie.
W niedzielę, 17 czerwca, w przestronnym, nowoczesnym wnętrzu kościoła Błogosławionej Karoliny odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „Santo Subito”. Przejmujące pieśni w wykonaniu jednego z największych i najsłynniejszych polskich zespołów folklorystycznych zgromadziły liczną publiczność. Wydarzenie było transmitowane na żywo w Internecie na stronach www.idmjp2.pl oraz www.franciszkanska3.pl.
W ciągu trzech dni programu, od 15-17 czerwca, Tarnowianie mieli możliwość wzięcia udziału w projekcjach filmowych poświęconych osobie papieża.
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Koncertuje na całym świecie. Program „Santo Subito” jest hołdem Zespołu dla Jana Pawła II, przygotowanym z okazji 30. rocznicy wyboru Księdza Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Kolejnym miastem drugiej edycji Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II był Stary Sącz. Przez trzy dni trwania projektu Sądeczanie korzystali z możliwości zwiedzania wraz z przewodnikiem Sali Pamięci Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowanie im. Jana Pawła II oraz polowego Ołtarza Papieskiego, z którego to miejsca 16 czerwca 1999 Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał kanonizacji błogosławionej Kingi. Odwiedzający mogli także zwiedzić Muzeum Regionalne im. S. Udzieli mieszczące się w zabytkowym XVII wiecznym domu popularnie zwanym "Domem na Dołkach".
W sobotę starosądecki rynek przemienił się w przestrzeń koncertową i teatralną. Po południu na płycie rynku wystąpił dziecięcy zespół „Promyczki Dobra”, przyciągając młodszą publiczność.
Po zmroku rynek dosłownie i w przenośni - rozbłysnął ogniem. Plenerowa inscenizacja biblijnej przypowieści o „Siewcy” w wykonaniu artystów gliwickiego Teatru „A” ilustrowana wspaniałą choreografią i muzyką sprawiła, że to plastyczne, poetyckie widowisko zaliczono do najbardziej spektakularnych wydarzeń projektu. Spektakl był także transmitowany na żywo w Internecie na stronach www.idmjp2.pl oraz www.franciszkanska3.pl.
W sobotni wieczór we wnętrzu Klasztoru Sióstr Klarysek można było wysłuchać koncertu Rzemieślniczego Towarzystwa Śpiewackiego „Hasło” im. dr Henryka Jordana. Chór męski wykonał m.in. „Bogurodzicę”, „Ave Maria” J.Scheina i „Barkę”. Program muzyczny przeplatały fragmenty poezji Karola Wojtyły czytane przez Jakuba Kosiniaka.
W niedzielne popołudnie w sali konferencyjnej Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania odbyło się spotkanie z Barbarą Szumowską, autorką filmu „Szczyty gór należą do Niego”. Spotkaniu towarzyszyła także projekcja filmu będącego z jednej strony romantyczną wizytą w ulubionych miejscach wędrówek Karola Wojtyły, z drugiej zaś próbą ukazania mistycznego doświadczania obecności Boga, jakie było udziałem młodego księdza, później biskupa i wreszcie papieża oraz towarzyszących mu przyjaciół.
Od piątku do niedzieli w kinie przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari prezentowane były filmy: „Świadectwo” i „Jan Paweł II. Szukałem Was…”
Teatr „A” - zawodowy, offowy teatr religijny. Działa od 1996 r. W swoim dorobku ma 17 autorskich premier, m.in. musicale "Jonasz", "Tobiasz", "Pieśń nad pieśniami" spektakle muzyczne "Pasja", "Pastorałka", widowiska uliczne: "Apokalipsa", "Genesis", "Exultet", "Kadisz" i "Pieśń o św. Franciszku". Spektakle Teatru w ostatnich latach gościły m. in. w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie i Białorusi, jak również na większości polskich festiwali teatru ulicznego.Z widowiskiem "Pelikan" teatr „A” pojawił się w sierpniu 2005 r. na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, w czerwcu 2005 r. Partyturę i scenariusz widowiska otrzymał Papież Benedykt XVI.
“SIEWCA” - Rzecz inspirowana początkiem biblijnej "Przypowieści o Siewcy" jest próbą teatralnej refleksji nad współczesnym, pop-kulturowym światem dystansującym się od swej pierwotnej, boskiej natury. Spektakl uliczny, w sekwencji widowiskowych scen fabularnych (efekty oparte na technikach fire – show, pirotechnika, postaci na szczudłach, szczególna rola kostiumu i scenografii).
Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie "Hasło" – chór męski, założony w 1889 roku przez Dra H. Jordana. Chór z bardzo bogatym i urozmaiconym repertuarem z koncertami odwiedził m.in.: Francję, Włochy, Austrię, Węgry, Rumunię, Litwę, Słowację, Izrael, Grecję, Czechy. Niesłabnąca popularność jaką zyskał znalazła odzwierciedlenie w okoliczności, że jako jedyny chór z Polski został zaproszony w 2008 r. do Turcji na Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chórów w Stambule. Z okazji 120 lat JE kard. Stanisław Dziwisz nadał chórowi Złoty Medal Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.
Barbara Szumowska – autorka filmu „Szczyty gór należą do Niego”, autorka wywiadów do książki „Dziedzictwo Świętości Jana Pawła II w relacjach świadków”
W dniach od 15-17 czerwca na mieszkańców i turystów Zakopanego czekało wiele atrakcji. Od soboty, w towarzystwie licencjonowanego przewodnika można było zwiedzać Pustelnię św. Brata Alberta oraz kompleks klasztorny sióstr Albertynek i braci Albertynów na Kalatówkach. Miejsca te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.
W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka”, można było zobaczyć m.in. pokój, w którym gościł Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 roku oraz przepiękną Kaplicę Papieską.
Na terenie parku w „Księżówce” stanęła wystawa fotograficzna „Jan Paweł II pod Giewontem” prezentująca poruszające fotografie będące żywym wspomnieniem wizyty Ojca Świętego w Jego ukochanych Tatrach.
Kolejnym punktem programu w „Księżówce” była prezentacja filmu dokumentalnego „Szyty gór należą do Niego” i spotkanie z jego autorką, Barbarą Szumowską.
Sobotnie popołudnie i wieczór obfitowało także w atrakcje kulturalno-artystyczne. W Sali teatralnej Parafii Najświętszej Rodziny na Krupówkach wystawiony został spektakl w reżyserii Artura Dziurmana - „Brat naszego Boga” w wykonaniu Sceny „Moliere” z udziałem aktorów niewidomych i niedowidzących. Tematyka spektaklu i przejmująca gra aktorska sprawiły, że sala mieszcząca 160 miejsc wypełniła się po brzegi.
Szczególna atmosfera udzieliła się także publiczności przybyłej na koncert „Pieśni Sakralnych” w wykonaniu Alicji Majewskiej, który odbył się w sobotni wieczór w Kościele Św. Krzyża. Artystka wykonała m.in. „Hymn o św. Jadwidze Królowej”, pieśń „Cyrenejczyk” oraz „Jeśli miłość największa w prostocie”. Poruszające interpretacje artystki, wspaniała muzyka Włodzimierza Korcza i towarzystwo znakomitego Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy, sprawiły, że publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Koncert można było obejrzeć na żywo na stronach www.idmjp2.pl oraz www.franciszkanska3.pl
W niedzielę, w samo południe sala teatralna w parafii Świętej Rodziny znowu była pełna. Tym razem publiczność przybyła na spektakl „Rycerz Niezłomny”. Wzruszająca opowieść teatralna o życiu i męczeńskiej śmierci Maksymiliana Marii Kolbego grana z ogromnym zaangażowaniem przez aktorów Theatrum Mundi sprawiła, że niedzielne popołudnie upłynęło w atmosferze zadumy i refleksji.
Obchody II Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II uświetnił także niedzielny koncert „Trzeciej Godziny Dnia”, który rozpoczął się tuż przed zmrokiem na placu przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Porywająca muzyka i wzruszające świadectwa wiary artystów wypowiadane w tle wieczornej panoramy Giewontu zgromadziły na placu setki osób.
W piątek, sobotę i niedzielę w kinie „Sokół” prezentowane były filmy poświęcone Ojcu Świętemu: „Świadectwo” i „Jan Paweł II. Szukałem Was…”
Stowarzyszenie Scena „Moliere” - Krakowskie Centrum Współpracy Teatralnej z Zagranicą oraz Krzewienia Zasad Integracji Społecznej poprzez Sztukę. Działa od 21 października 1996 roku. Realizuje zadania z dziedziny promocji kultury teatralnej, zarówno na płaszczyźnie profesjonalnej jak i wśród twórców nieprofesjonalnych i w środowisku osób niepełnosprawnych.
„Brat Naszego Boga” - adaptacja teatralna dramatu Karola Wojtyły powstałego w latach 1944-1950, przedstawiającego losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. brata Alberta Chmielowskiego. W spektaklu wyreżyserowanym przez Artura Dziurmana grają także aktorzy z niepełnosprawnością.
Alicja Majewska - Piosenkarka. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971- 74 śpiewała w zespole Partita. W 1974 rozpoczęła karierę solową. Do 1977 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Piosenki w Opolu, otrzymała również Grand Prix na festiwalu w Rostoku w 1980, oraz Grand Prix na festiwalu w Hawanie w 1985. Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli“, „Odkryjemy miłość nieznaną“, „Być kobietą“, „To nie sztuka wybudować nowy dom“. Wykonawczyni pieśni sakralnych (nagrania płytowe, koncerty telewizyjne). Artystce od lat na scenie towarzyszy znakomity muzyk i kompozytor – Włodzimierz Korcz.
II Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II rozpoczęły się w Kalwarii w piątkowe popołudnie kiedy to w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Bernardynów widzowie mieli okazję obejrzeć sztukę teatralną „Brat naszego Boga” Spektakl był transmitowany na żywo. Sobota i niedziela upłynęły pod znakiem koncertów. Na Ołtarzu Polowym przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym odbył się koncert młodzieżowego zespołu Saltrom Gospel Choir, który rozkołysał publiczność radosnym gospelowym śpiewem.
W niedzielę, w pięknym wnętrzu Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, wystąpił chór męski Rzemieślniczego Towarzystwa Śpiewackiego „Hasło” im. dr Henryka Jordana. Zaprezentowany program zawierał zarówno przepiękne pieśni polskich kompozytorów renesansowych jak i utwory barokowe kompozytorów europejskich. Fragmenty poezji Karola Wojtyły czytał Janusz Luty.
W sobotę i niedzielę można było zwiedzać kalwaryjskie Sanktuarium pod opieką licencjonowanego przewodnika.
W ramach II Małopolskich Dni Bł. Jana Pawła II w Krakowie, Tarnowie, Starym Sączu, Zakopanem, Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się:
• 12 koncertów
• 5 spektakli teatralnych
• 4 wystawy fotograficzne
• 9 spotkań autorskich
• 33 projekcje filmowe
W ciągu trzech dni trwania projektu do zwiedzania zostało udostępnionych 11 obiektów.
Za pośrednictwem strony www.idmjp2.pl oraz www.franciszkanska3.pl można było obejrzeć transmisje na żywo z sześciu wydarzeń programu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 PRIORYTET 3 – „Turystyka i Przemysł Kulturowy”; DZIAŁANIE 3.3: „Instytucje kultury; SCHEMAT B: Organizacja imprez o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym; tytuł projektu : „II Małopolskie Dni Bł. Jana Pawła II”