Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć.

Jan Paweł II

"Zawsze nazywałem z głębokim wzruszeniem Uniwersytet Jagielloński moją Alma Mater... z którą jestem tak głęboko związany, której tak wiele zawdzięczam w moim życiu, której dziedzictwo przyniosłem tutaj i noszę w sobie wszędzie, gdziekolwiek prowadzi mnie moje posługiwanie, moje obecne posłannictwo..."
/fragment wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II podczas spotkania z delegacją Uniwersytetu Jagiellońskiego w Watykanie 11 maja 1981 r./

Po raz pierwszy Karol Wojtyła udał się na Uniwersytet Jagielloński tuż po wzorowo zdanym 14 maja 1938 roku egzaminie dojrzałości. Absolwent gimnazjum karmelickiego, kierując się miłością do teatru i literatury, rozpoczął studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W Kole Polonistów Karol Wojtyła sprawował funkcję bibliotekarza, należał także w tym okresie do Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Wydarzenie z 6 listopada 1939 prawdopodobnie miało wpływ na decyzję Karola. Przeprowadzona tego dnia przez Niemców Sonderaktion Krakau - akcja pacyfikacyjna, skierowana przeciwko środowisku polskich uczonych, przekreśliła szansę studenta z Wadowic na kontynuację nauki na drugim roku polonistyki. W wyniku tego zamachu zamknięto uniwersytet, a profesorów wywieziono do obozu Sachsenhausen.

W  październiku 1942 roku Wojtyła zadecydował o wstąpieniu do tajnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzne na tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ, kontynuując pracę w Zakładach Chemicznych Solvayu jako robotnik. Jego dzień rozpoczyna się asystowaniem przy mszy świętej księciu metropolicie Adamowi Sapiesze. Następnie udaje się do pracy w „Solvayu”. Noce poświęca nauce. Po obronie pracy magisterskiej w 1945 roku zostaje asystentem na Wydziale Teologicznym uczelni.

Uniwersytet Jagielloński pozostał bliski sercu Karolowi Wojtyle podczas pełnienia funkcji biskupa krakowskiego i kardynała. Związki Papieża Polaka z macierzystą uczelnią często podkreślał po wyborze na Stolicę Piotrową. Podczas drugiej pielgrzymki do Polski, 22 czerwca 1983 roku, w auli Collegium Maius Papież odebrał tytuł doktora honoris causa UJ. Kolejny raz odwiedził macierzystą uczelnię 8 czerwca 1997 r. (wizyta w Collegium Maius).

Życzymy sukcesów wszystkim studentom, szczególnie tym rozpoczynającym nowy rozdział w swoim życiu naukowym.

Oprac. Izabella Szum

Newsletter

Zapisz się
do góry