To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona, zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.

Jan Paweł II

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Przyszły Papież urodził się w budynku mieszczącym się przy ul. Rynek 2/4, obecnie ul. Kościelna 7.


Muszę powiedzieć, że wówczas, 18 maja 1920 roku o dziewiątej rano, nie było mnie jeszcze na świecie. Jak mi później powiedziano, urodziłem się po południu między piątą a szóstą. Mniej więcej w tym samym czasie, po południu między piątą a szóstą, tyle że pięćdziesiąt osiem lat później, zostałem wybrany na papieża. 
(Hallo urwisy! Tu mówi Papież: słowa Jana Pawła II do dzieci, Kielce 2000, s.11)

Rodzinne miasto Papieża było ważnym miejscem w Jego życiu. Podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta, 16 czerwca 1999, Jan Paweł II powiedział:
Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów i tych — jak mówi Norwid — „pierwszych ukłonów”, co są „jak odwieczne Chrystusa wyznanie: „Bądź pochwalony!”. Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego... Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom, i wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” (…) A kiedy patrzyłem przez okno, widziałem na murze kościelnym zegar słoneczny i napis: „Czas ucieka, wieczność czeka”.

Wiele inicjatyw prowadzonych przez Instytut ma na celu przypomnienie tej ważnej daty w kalendarzu historii Polski. Zapraszamy do odwiedzin naszych stron poświęconych Wielkiemu Polakowi.

- portal tusiezaczelo.pl - wirtualne zwiedzanie miejsc pamięci o Janie Pawle II,
- portal santojp2.pl - encyklopedia wiedzy o Janie Pawle II; filmy, zdjęcia, prasówki, pamiątki, świadectwa, konkursy oraz wszelkie informacje dotyczące życia, działalności i oddziaływania Jana Pawła II od narodzin do współczesności.
Newsletter

Zapisz się
do góry