Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto "rozdaje", kto zdolny jest dawać.

Jan Paweł II

Kolejny odcinek cyklu "Wiara i życie" poświęcony jest warsztatom Teologia Ciała, których celem warsztatów jest przedstawienie młodemu człowiekowi „teologii ciała” Jana Pawła II, jako alternatywy na współczesną wizję miłości i seksualności promowaną przez obecną kulturę i media.

W dzisiejszym świecie, chyba nic tak bardzo nie potrzebuje wyjaśnienia i zrozumienia, jak kwestia miłości. Każdy chce kochać i być kochanym, tylko nikt nie wie, jak to zrobić. Karol Wojtyła już jako duszpasterz akademicki, często spędzając czas z młodzieżą na wycieczkach górskich, kajakach itp. podkreślał, ze młodzi pytają go nie tylko o Pana Boga, ale przede wszystkim o to, jak kochać, jak żyć. Stąd narodziła się myśl do stworzenia katechez na temat ludzkiej miłości, seksualności, które już jako papież wygłaszał podczas audiencji generalnych od 1979 roku do 1984r w Watykanie. Znany, amerykański biograf polskiego papieża G. Weigel zwrócił uwagę na to, że: „Niewielki, wręcz mikroskopijny procent katolików na świecie wie, że istnieje teologia ciała. Dlaczego? Jednym z powodów jest kondensacja materiału przedstawionego przez Jana Pawła – koniecznie potrzebne są komentarze, które potrafiłyby przełożyć jego myśli za pomocą łatwiejszych kategorii i łatwiejszego języka”.

To właśnie jest cel, jaki postawił sobie Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Pragniemy przybliżyć tą myśl papieską w sposób prosty, ale niepozbawiony jej zasadniczej głębi i fundamentalnego przesłania. Jesteśmy wręcz przekonani o konieczności uświadamiania i wychowywania młodego pokolenia w duchu papieskiej teologii ciała, która ujmuje człowieka zarówno w aspekcie cielesnym, jak i duchowym.

Więcej na temat warsztatów - tutaj

 

Newsletter

Zapisz się
do góry