Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Jan Paweł II

W sobotę 25 kwietnia 2015 roku, na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbył się niezwykły pokaz mappingu w technologii 3D o życiu i spuściźnie Papieża Polaka. Ojciec święty ponownie przemówił ze słynnego okna, pod które, jak przed laty, licznie przybyli krakowianie.

Czytaj więcej: Mapping na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Zrealizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie film „Liczę na Was” opowiada o przesłaniu adresowanym do młodzieży przez Błogosławionego Jana Pawła II w różnych okresach swojego pontyfikatu. Inspiracją do powstania scenariusza były słowa Ojca Świętego wypowiedziane do młodzieży podczas homilii w Poznaniu w 1997 roku: „Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi”.

Czytaj więcej: Liczę na Was!

Zarówno życie Jana Pawła II, jak i Jego nauczanie były - i zapewne pozostaną na zawsze - niewyczerpanym źródłem inspiracji dla nauczycieli i wychowawców. Film ma im ułatwić pracę i pomóc zarówno w przekazywaniu dzieciom podstawowych informacji biograficznych i podstaw wiedzy o nauczaniu Ojca Świętego. Ma też zachęcić dzieci do dyskusji we własnym gronie i samodzielnej refleksji, co w efekcie powinno stac się ważnym etapem procesu kształtowania się  ich osobistych wartości i przekonań.

Czytaj więcej: Dobry, święty człowiek - Jan Paweł II

W dniach 21-23 czerwca 2013 odbyły się zorganizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie III Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II. Tegorocznym obchodom patronowały słowa papieża: "Bądźcie dla świata obliczem miłości."

Czytaj więcej: III Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II - relacja

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie wraz z Akademią Mistrzów Cracovia oraz Warszawską Akademią Piłki Nożnej organizują w dniach 25 maja - 1 czerwca 2013 roku Turniej Dwóch Miast im. bł. Jana Pawła II.

W Turnieju Dwóch Miast im. bł. Jana Pawła II wzięły udział drużyny z Polski oraz zagranicy m.in.: z Litwy, Anglii, Włoch, Niemiec, Francji, Słowacji i Ukrainy.

Celem turnieju było także przybliżenie uczestnikom z zagranicy naszego kraju, poprzez pryzmat historii Warszawy i Krakowa, a także postaci bł. Jana Pawła II. Żaden inny biskup Rzymu nie poświęcił tej dziedzinie tyle uwagi. Był papieżem, który przez całe swoje życie był wielkim miłośnikiem sportu i pierwszym papieżem, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic.

Czytaj więcej: Turniej Dwóch Miast im. bł. Jana Pawła II - zwiastun

W dniach 15-17 czerwca 2012 r. miała miejsce druga edycja Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II. Organizatorem dni był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W programie znalazły się koncerty, spektakle, projekcje filmów i spotkania autorskie. Projekt objął następujące miasta: Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Tarnów, Stary Sącz i Zakopane.

Czytaj więcej: II Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II - relacja

Ten film jest wyjątkową wędrówką po Małopolsce. A przewodnikiem jest bł. Jan Paweł II. Widzowie przemierzają Małopolskę szlakiem "miejsc serdecznych" Papieża, a więc takich, z którymi był najmocniej uczuciowo związany, w których najchętniej bywał, które budziły w Nim wzruszenie i zachwyt, które kształtowały jego wrażliwość duchową i estetyczną.

Czytaj więcej: Małopolska - miejsca serdeczne Jana Pawła II

Zwiastun wystawy: "Do Ciebie wołam człowieku. Krakowskie lata ks. Karola Wojtyły"

Czytaj więcej: Do Ciebie wołam Człowieku - zwiastun wystawy

Czy Jan Paweł II byłby taki sam bez Krakowa? Czy Kraków byłby tym samym miastem bez Papieża? Ten film to wzruszająca podróż do papieskiego Krakowa, do tych wszystkich miejsc, które Jana Pawła II ukształtowały i których tak naprawdę nigdy nie opuścił, mimo że przebywał w Watykanie.

Czytaj więcej: Mój Kraków, miasto mojego życia

Strona 1 z 2

Newsletter

Zapisz się
do góry