Miłość mi wszystko wyjaśnia, Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tą Miłość, gdziekolwiek by przebywała...

Karol Wojtyła

Zapraszamy do pięćdziesiątej siódmej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.

 

Dziś zapraszamy na nasz specjalny portal dla dzieci, na którym znajdziecie informacje o małym Lolku i jego wadowickim podwórku, o krakowskich latach Karola oraz o pontyfikacie Jana Pawła II.

Kliknij TUTAJ

 


 

Święci od A do Z

U jak... Urszula

Jan Paweł II o św. Urszuli Ledóchowskiej:

sw urszula(...)Św. Urszula Ledóchowska przez całe swe życie wiernie i z miłością wpatrywała się w oblicze Chrystusa, swego Oblubieńca. W sposób szczególny jednoczyła się z Chrystusem konającym na Krzyżu. To zjednoczenie napełniało ją niezwykłą gorliwością w dziele głoszenia słowem i czynem Dobrej Nowiny o miłości Boga. Niosła ją przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale także osobom znajdującym się w potrzebie, ubogim, opuszczonym, samotnym. Do nich wszystkich mówiła językiem miłości popartej czynem. Z przesłaniem Bożej miłości przemierzyła Rosję, kraje skandynawskie, Francję i Włochy. Była w swoich czasach apostołką nowej ewangelizacji, dając swym życiem i działaniem dowód, że miłość ewangeliczna jest zawsze aktualna, twórcza i skuteczna.(...)

(...)Jeżeli dziś św. Urszula staje się przykładem świętości dla wszystkich wierzących, to dlatego, że jej charyzmat może być podjęty przez każdego, kto w imię miłości Chrystusa i Kościoła chce skutecznie dawać świadectwo Ewangelii we współczesnym świecie. Wszyscy możemy uczyć się od niej, jak z Chrystusem budować świat bardziej ludzki — świat, w którym coraz pełniej będą realizowane takie wartości, jak: sprawiedliwość, wolność, solidarność, pokój. Od niej możemy uczyć się, jak na co dzień realizować «nowe» przykazanie miłości.(...)

A czy Ty znasz św. Urszulę Ledóchowską?

Św. Urszula Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia w wielodzietnej zamożnej rodzinie. Na chrzcie św. otrzymała imię Julia. Jej ojciec i dziadek byli Polakami, wielkimi patriotami z hrabiowskiego rodu, matka urodziła się w Szwajcarii. Kiedy Julia miała osiemnaście lat dane jej było przyjechać do Polski i poznać Ojczyznę swojego taty i dziadka. Zamieszkali w zakupionym przez ojca majątku w Lipnicy, niedaleko Bochni. Już od najmłodszych lat Julia była uosobieniem dobroci i łagodności co zaprowadziło ją w końcu na drogę powołania zakonnego. Wstąpiła do sióstr Urszulanek w Krakowie przybierając imię Urszula. Będąc w klasztorze oddała się pracy z młodzieżą, i właśnie ta praca doprowadziła ją do świętości. Za zgodą papieża Piusa X najpierw „postawiła na nogi” podupadający internat katolickiego gimnazjum w Sankt Petersburgu, a potem jej działalność edukacyjna i apostolska wśród dzieci i młodzieży rozszerzyła się na Finlandię, Szwecję, Danię i Norwegię gdzie zakładała szkoły i internaty dla dzieci polskich emigrantów. Dzielnie zdobywała fundusze dla swoich rodaków, ofiar straszliwej wojny biorąc udział w konferencjach gdzie spotykała wpływowych polityków i biznesmenów. Po wojnie, w roku 1920 Urszula wróciła do Polski. Osiedliła się w Pniewach koło Poznania, gdzie - z myślą o pracy apostolskiej w nowej rzeczywistości i w nowych warunkach - założyła zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi. Papież Benedykt XV bez zwłoki zatwierdził nowe zgromadzenie, którego rzecznikiem od samego początku był Włodzimierz Ledóchowski - rodzony brat Urszuli, ówczesny generał jezuitów. Św. Urszula Ledóchowska umarła 29 maja 1939 r. w Rzymie i tam została pochowana, w domu generalnym przy via del Casaletto. Do chwały ołtarzy wyniesiona została przez św. Jana Pawła II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu. W 1989 r. jej zachowane od zniszczenia ciało zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego. 18 maja 2003 roku w Rzymie, w dniu swoich 83. urodzin, św. Jan Paweł II ogłosił ją świętą. W ikonografii św. Urszula Ledóchowska przedstawiana jest w szarym zakonnym habicie. Była rodzoną siostrą bł. Marii Teresy Ledóchowskiej powszechnie nazywanej matką czarnej Afryki, założycielki sióstr klawerianek, beatyfikowanej przez Pawła VI w 1975 roku.

 

Oprac. Dorota Boczkowska

Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/1310/pkt/0/pos/5/haslo/Urszula+Led%C3%B3chowska
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-29a.php3

 


 

www.szlak.maryjny.pl

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Dziekanowice

dziekanowice

 Zapraszamy na trzydziesty trzeci odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka "Wdzięczność"

Newsletter

Zapisz się
do góry