Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto "rozdaje", kto zdolny jest dawać.

Jan Paweł II

Zapraszamy do pięćdziesiątej drugiej propozycji materiałów dydaktycznych online. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

W związku z tym zachęcamy, w tym szczególnym ale i trudnym czasie, do korzystania z zasobów online Instytutu, by przybliżyć uczniom i wszystkim zainteresowanym życie i nauczanie św. Jana Pawła II.


Dziś mamy dla Was krzyżówki w dwóch wersjach:

 

Dla młodszych uczniów:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka powietrze m
Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ

 


 

Dla starszych uczniów:

Do pobrania i wydrukowania TUTAJ

krzyzowka powietrze s

Klucz do pobrania i wydrukowania TUTAJ

 


 

Święci od A do Z

S jak... Stanisław

stanislawkostkaJan Paweł II o św. Stanisławie Kostce:

13 listopada 1988 r. papież Jan Paweł II rozpoczął drugie dziesięciolecie swojego pontyfikatu modlitwą na rzymskim Kwirynale, klęcząc przy sarkofagu polskiego świętego - Stanisława Kostki. Do zebranych gości Namiestnik Chrystusa wypowiedział wiele osobistych myśli i przeżyć. Powiedział wtedy m.in.: Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele (...) w tak niedługim czasie zdołał osiągnąć ogromną dojrzałość powołania chrześcijańskiego i zakonnego. Ten święty patron młodzieży polskiej towarzyszył mi od dawna, w czasach młodości i potem, stale. Towarzyszył mi w Rzymie, gdy byłem studentem w położonym niedaleko stąd Kolegium Belgijskim. Prawie każdego dnia przychodziłem szukać u niego duchowego światła i pomocy (...). Jego krótka droga życiowa z Rostkowa na Mazowszu przez Wiedeń do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj do tego celu życia każdego chrześcijanina, jakim jest świętość.

A czy Ty znasz św. Stanisława Kostkę?

Urodził się w 1550 roku w bardzo zamożnej rodzinie na Mazowszu. Rodzice pragnąc wykształcić swe dzieci – mieli ich w sumie sześcioro, wysłali go wraz ze starszym bratem na nauki do Wiednia. Stanisław uczył się bardzo gorliwie i wkrótce stał się jednym z najlepszych uczniów, także jeśli chodzi o życie duchowe. I tym właśnie różnił się od rówieśników najbardziej. Cały swój wolny czas poświęcał na lekturę i modlitwę. Zadawał sobie liczne pokuty i umartwienia. Staś stawał się coraz bliższy Bogu i coraz dalszy światu i jego rozrywkom przez co był obiektem ciągłych szykan i bicia. Jego brat widząc zamiłowanie Stanisława do spraw Bożych kpił z niego, a ten odpowiadał mu poważnie: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony”. I rzeczywiście był. Kiedy jego zdrowie bardzo podupadło przyszła mu na pomoc sama Matka Boża i Staś zamiast umrzeć... wyzdrowiał. Ale to nie wszystko. Matka Boża poleciła mu by wstąpił do zakonu jezuitów, co Staś zapragnął natychmiast wykonać! Spotkało się to niestety ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony jego ojca, i wiedeńscy jezuici nie chcąc się narażać wpływowemu kasztelanowi nie przyjęli Staszka. Ten nie ugiął się jednak woli ojca. Potajemnie udał się, a raczej uciekł do Bawarii pokonując sześćset pięćdziesiąt kilometrów pieszo i w stroju żebraka, co pozwoliło mu znakomicie zmylić tych, którzy ruszyli za nim by go siłą zawrócić. Przyjęto Stanisława w Dollingen gdzie był był na próbie jako pomoc w kuchni i sprzątacz, ale nie zabawił tam długo. Jezuici w obawie przed zemstą rodziców wysłali go wkrótce do Rzymu. Dano mu list z rekomendacją i krzyżyk na drogę. W Wiecznym Mieście wreszcie zagościł na stałe choć nie na długo. Swoją świętością, mądrością i dobrocią zadziwiał wszystkich. Przeczuwając swoją śmierć Stanisław napisał list do Matki Bożej i ukrył go na swojej piersi. Prosił w nim Królową Nieba by mógł odejść z tego świata w uroczystość Wniebowzięcia Maryi. Jego prośba została wysłuchana. Wieść o śmierci młodego Stanisława (miał zaledwie siedemnaście lat) rozeszła się po całym Rzymie. W dwa lata potem, gdy otwarto grób, znaleziono jego ciało nietknięte rozkładem. W 1714 roku papież Klemens XI wydał dekret kanonizacyjny, ale samego aktu kanonizacji św. Stanisława dokonał dopiero papież Benedykt XIII w 1726 r. W 200. rocznicę kanonizacji odbyła się uroczystość sprowadzenia do Polski małej części relikwii św. Stanisława. W tych uroczystościach wziął udział sam prezydent państwa, Ignacy Mościcki. Ciało Świętego spoczywa w kościele św. Andrzeja Boboli w Rzymie w jego ołtarzu po lewej stronie.

 

Oprac. Dorota Boczkowska


Bibliografia:
Ewa Skarżyńska „Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci”
https://www.niedziela.pl/artykul/72060/nd/Sw-Stanislaw-Kostka-patron-mlodych-na
https://stacja7.pl/swieci/stanislaw-kostka-swiety-ktory-odnawial/
https://www.niedziela.pl/artykul/7646/nd/Sw-Stanislaw-Kostka---patron-dzieci-i

 


 

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Szczyrzyca

szczyrzyc

 

 


 

Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek katechez Moviewam, który wygłosi ks. Łukasz Piórkowski. Temat dzisiejszego odcinka "Zaufanie"

 

Newsletter

Zapisz się
do góry