Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie.

Jan Paweł II

Papież Polak był nie tylko kapłanem, mistykiem i poetą. Na przestrzeni całego pontyfikatu niezwykle ważne były kwestie społeczne, wyzwania, przed którymi staje nasza cywilizacja, współczesna kultura. Był wnikliwym obserwatorem i komentatorem bieżących wydarzeń.

 Dalajlama XIV, który uważał św. Jana Pawła II za człowieka prawdziwie duchowego, cenił w nim także jego praktyczne podejście i zrozumienie problemów globalnych. Książka jest wyborem najważniejszych tekstów i wypowiedzi, dotyczących społecznego nauczania Jana Pawła II. To właśnie dzięki nauczaniu społecznemu papież stał się autorytetem zarówno dla wierzących, jak i niewierzących. Bacznie obserwował problemy współczesnego świata. Nie tylko dogłębnie je analizował, ale także podpowiadał niejednokrotnie rozwiązania problemów, wskazując najlepszą drogę, jaką jest miłość bliźniego i zaufanie do Boga.

W nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II wyodrębnić można pięć podstawowych zagadnień: prawa człowieka, zasady społeczne, pracę, kulturę i sprawy międzynarodowe. Niezwykle ważną kwestią, której papież poświęcił najwięcej uwagi dotyczy rodziny – podstawowej komórce każdego społeczeństwa. Bezustannie przypominając, że człowiek jest istotą godną najwyższego szacunku.

Od śmierci Ojca Świętego minęło już kilka lat, ale jego nauczanie, zwłaszcza w kwestiach społecznych, nie traci na aktualności. Chcielibyśmy, aby to przesłanie nie zostało zapomniane. Na szczęście pozostały drogowskazy w postaci dokumentów i wypowiedzi jego następców, przypominające o prymacie człowieka wobec współczesności. Warto dziś wrócić do wciąż aktualnego papieskiego nauczania w kwestiach społecznych, kultury i oczywiście rodziny.

(źródło: Wydawnictwo M)

Newsletter

Zapisz się
do góry