W sobotę, 8 września w Wadowicach bieganie nabrało innego wymiaru. Odbyła się tam już druga edycja Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor, którego organizatorem jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Jak podkreśliła Agata Szuta, dyrektor Instytutu wydarzenie miało dwa wymiary. - Z jednej strony chcieliśmy przypomnieć osobę św. Jana Pawła II, który przecież tak miłował sport i aktywność fizyczną, co uwidaczniało się choćby w jeździe na nartach czy górskich wycieczkach - opisała. Ponadto bieg miał również charakter charytatywny. Każda opłata wpisowa stanowiła w części cegiełkę na cele charytatywne. - Papież Polak niejednokrotnie wzywał nas, aby mieć wyobraźnię miłosierdzia. Stąd właśnie chęć umożliwienia uczestnikom naszego biegu poczucia, że poza krzewieniem tężyzny fizycznej czynią coś jeszcze - dokładają się do pomocy dla dzieci z Aleppo - wyjaśniła Szuta.

Zgodził się z tym burmistrz Wadowic, Mateusz Klinowski. - Wspieramy wszystkie inicjatywy, które służą budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dobroczynności. Cieszymy się, że ten bieg promuje idee, które przyświecały Janowi Pawłowi II, czyli otwarcie na drugiego człowieka i troska o zaspokojenie jego potrzeb - powiedział.

Na wadowickich ulicach, którymi przechadzał się Karol Wojtyła przygotowano 2 trasy - jedną dla starszych, drugą dla młodszych. Bardziej zaprawieni w bojach biegli 5 km, natomiast dzieci uczestniczyły w 200-metrowym „Biegu Lolka”. Realizatorem biegu było Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.

Każdy uczestnik sobotniego biegu otrzymał pakiet startowy składający się z pamiątkowego medalu, koszulki i posiłku regeneracyjnego. Wszyscy, którzy minęli linię mety mogli także skosztować słynnych papieskich kremówek.

Najszybciej do mety dobiegł Maciej Bielski. Zajęło mu to niecałe 16 minut. - Lubię biegać, a to wydarzenie daje mi coś więcej. Mój udział tutaj, pomaga dzieciom w Syrii. Poza tym czuję, że bieganie jest trochę jak nauczanie św. Jana Pawła II, który zachęcał zawsze do wytrwałość wbrew wszystkim przeciwnościom. Takie doświadczenie często jest obecne na trasie - powiedział po biegu.

Drugi był Tomasz Wójcik. - Wadowice i Jan Paweł II są mi niezwykle bliscy. Staram się uczestniczyć w różnych aktywnościach, które przypominają tego wielkiego Polaka. Oprócz biegania, tak jak on, uwielbiam również wyprawy po górach, zwłaszcza na Groń św. Jana Pawła II - przyznał biegacz.

Trzecie miejsce w kategorii mężczyzn zajął Adam Wójcik. Z kolei wśród kobiet zwyciężyła Julia Kudlińska. Kolejne miejsca na podium zajęły Sylwia Byrska i Ewelina Łata.

Bieg w Wadowicach stanowił część Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, którą są honorowane osoby odznaczające się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ona ustanowiona w 2016 r. Nagroda ma także przypominać Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

 

Źródło:

fra3


Fotorelacja

Więcej zdjęć na profilu Facebook Instytutu (klik)

Fot. Jacek Urbanowicz / Pro-run

Newsletter

Zapisz się
do góry