W Małopolsce po raz pierwszy odbyły się Targi Dobroczynności Veritatis Splendor. Do stolicy regionu zjechali przedstawiciele 44 organizacji dobroczynnych z całego świata. Uczestników tego wspaniałego wydarzenia, które rozpoczęło się 14 września, można było spotkać na krakowskich Plantach, w pobliżu Teatru im. J. Słowackiego. W specjalnie zaaranżowanym na potrzeby Targów miasteczku swoje stoiska miały organizacje m.in. z USA, Włoch, Francji, Rumunii, Białorusi, Kenii, Ghany, Zimbabwe, Tanzanii, Madagaskaru i Gruzji. Przed cztery dni przedstawiciele fundacji dzielili się z mieszkańcami Krakowa swoją receptą na pomaganie i dobrą energią.

Pierwszy dzień Targów Dobroczynności Veritatis Splendor upłynął pod znakiem konferencji i debat. W Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor z udziałem pierwszej laureatki tej nagrody – siostry Rosemary Nyirumbe oraz Anny Dymnej, ks. Jacka Stryczka, s. Małgorzaty Chmielewskiej, s. Teresa Pawlak. O mądrym pomaganiu, pokonywaniu własnych słabości i największych problemach towarzyszących działalności dobroczynnej rozmawiali także uczestnicy panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli organizacji dobroczynnych oraz Szymona Hołowni.

Tego dnia wieczorem uczestnicy Targów wzięli udział w debacie „Dobroczynność. Potrzeba serca czy moda?”, transmitowanej przez Radio Kraków i Telewizję Kraków. Zaproszeni goście, m.in. Leszek Zegzda z zarządu województwa, Urszula Nowogórska, przewodnicząca małopolskiego sejmiku, Anna Dymna, Jasiek Mela i ks. Rafał Cyfka rozmawiali o znaczeniu dobroczynności we współczesnym świecie.

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor były świadectwem, jak wiele twarzy ma działalność charytatywna. W ich trakcie oczekiwano na ogłoszenie drugiej edycji nagrody Veritatis Splendor – „Małopolskiego Nobla”, który jest przyznawany osobom przekraczającym granice i łamiącym bariery w niesieniu pomocy innym. – Nie mam wątpliwości – najlepszym sposobem dialogu człowieka z człowiekiem jest właśnie dobroczynność. Wtedy wszelkie uprzedzenia i dystanse pękają, bo najważniejsza jest wyciągnięta ręka i pomoc – mówił rozpoczynając całą debatę Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Jak zauważyła z kolei Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, warto zapoznać się z ofertą organizacji, które pojawiły się na targach – bo w pomaganiu często działa „zasada domina”. – Ludzie, którzy pomagają innym, bardzo często robią to, bo kiedyś ktoś wyciągnął do nich pomocną dłoń. Czy to nie piękny efekt domina – fakt, że chęć dzielenia się dobrem działa tak naturalnie i samoistnie? Wielką wartością targów Veritatis Splendor jest również to, że możemy się spotkać z tymi ludźmi, porozmawiać i zobaczyć, że czynienie dobra to często drobne, codzienne gesty, które mogą być też naszym udziałem – zakończyła Urszula Nowogórska.

O tym, że dobroczynność nie jest tylko dla niewielkiej grupy wybitnych jednostek, przekonywała też Anna Dymna, założycielka Fundacji Mimo Wszystko. - Nie chodzi o to, że mamy robić coś dobrego wtedy, gdy mamy na to czas, nastrój. To powinno wynikać – i proszę mi wierzyć, tak właśnie jest – z naturalnej potrzeby, niemal automatycznie. Warto się zaangażować w jakiś charytatywny projekt, bo największa korzyść z tego przypada nam samym. Zyskujemy bezcenne poczucie tego, że nasze życie ma sens. Że zmieniamy ten świat na lepsze – podkreślała Anna Dymna.

Centralnym punktem drugiego dnia Targów Dobroczynności była Międzynarodowa konferencja Veritatis Splendor, odbywająca się pod hasłem „Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie”. Zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk, zawodów i wyznań. Jednak tym, co łączy ich wszystkich jest świadomość, że tylko otwarty dialog może rozwiązać wiele problemów współczesnego swiata: terroryzm, wojny, przemoc czy biedę. Wśród prelegentów znaleźli się laureatka Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor s. Rosemary Nyirumbe z Ugandy, reżyser Krzysztof Zanussi, kardynał Stanisław Dziwisz, była ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka, biskup z Nazaretu Giacinto Boulos Marcuzzo, patriarcha Syrii Grzegorz III Laham oraz włoski senator Rocco Buttiglione. Dyskusję otworzył Leszek Zegzda z zarządu województwa.

1

Postać wielkiego patrona zarówno Targów Dobroczynności, jak i nagrody Veritatis Splendor – Jana Pawła II – przypomniał w kontekście potrzeby dialogu kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei siostra Rosemary Nyirumbe, pierwsza laureatka nagrody , na co dzień pracuje w Ugandzie z dziewczętami szczególnie brutalnie doświadczonymi przez życie. Podczas przedstawianego świadectwa opowiadała o swoich wysiłkach, aby przywrócić godność swoim podopiecznym i ponownie uczynić ich życie wartościowym, a je same nauczyć wiary w siebie i innych ludzi. Siostra Rosemary wróciła też do nagrody Veritatis Splendor. - To było dla mnie jak cud – mówiła. – Nigdy wcześniej nie byłam w Polsce, a w pewnym momencie otrzymałam taką niespodziewaną wiadomość. Przez ten rok od otrzymania nagrody udało się zrobić wiele dobrego. Te pieniądze odmieniają życie wielu młodych dziewcząt. Ta nagroda to też przykład dialogu. Bo charytatywność jest tego najlepszym przykładem. Ona nie oznacza tylko dawania, to przede wszystkim dostrzeżenie drugiego człowieka i jego problemów.

Targi to jednak nie tylko debaty i dyskusje. Na scenie pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3, wystąpili muzycy z Golec uOrkiestra, góralski zespół Trebunie – Tutki oraz uczestnicy projektu Rebel Babel, czyli międzynarodowej orkiestry złożonej z orkiestr dętych. Blisko 100 muzykom towarzyszyli: L.U.C., Grubson, Rapsusklei, Promoe i Marcelina.

Żeby pomagać innym nie potrzeba wiele. Udowodnili to uczestnicy biegu dobroczynności, który odbył się w Wadowicach i był jedną z imprez towarzyszących Targom Dobroczynności Veritatis Splendor. Każdy z zawodników stając na linii startu, dołożył swoją cegiełkę do pomocy innym. Połowa dochodu z biegu została przeznaczona na cele charytatywne.

Punktualnie o godz. 14.00 z wadowickiego rynku wyruszyło 65 biegaczy, aby zmierzyć się z trasą o długości 5km poprowadzoną tymi samymi ulicami, którymi przed laty przechadzał się Karol Wojtyła. Jako pierwszy na mecie zameldował się Adam Jamiński, któremu pokonanie 5-kilometrowego dystansu zajęło 15 min. i 54 sek. Drugi linię mety przekroczył Sławomir Kukuła osiągając czas 17 min. i 27 sek., a trzecie miejsce zajął Tomasz Wójcik z czasem 17 min. i 34 sek. Wśród pań najlepiej poradziła sobie Bogusława Kupczak (czas: 21 min. i 40 sek.), drugie miejsce zajęła Gabriela Mikulska (22 min. 41 sek.), a trzecie - Agnieszka Mikulska (22 min. i 52 sek.). Każdy z uczestników biegu otrzymał wyjątkowy pakiet startowy, w którym znalazły się: koszulka, pamiątkowy medal oraz… wadowicka kremówka, rozsławiona na cały świat przez Jana Pawła II.

W sobotę wieczorem najsłynniejszy adres w Polsce - Franciszkańska 3 – zmienił się nie do poznania. Na ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, za sprawą mappingu, namalowano światłem niesamowitą historię, w której kluczowe miejsce zajął Jan Paweł II.

Ostatni dzień Targów upłynął pod znakiem akcji krwiodawstwa. Kilkadziesiąt osób zdecydowało się podzielić tym, co najcenniejsze. Oddając krew w akcji krwiodawstwa "Kropla miłosierdzia" udowodnili, że pomagać można w różny sposób. Akcja ta była ostatnim elementem zakończonych 17 września, w niedzielę, pierwszych Targów Dobroczynności Veritatis Splendor, które w stolicy Małopolski trwały od 14 do 17 września. Jak deklarują władze województwa, kolejne odbędą się za dwa lata.

Newsletter

Zapisz się
do góry