W minioną sobotę i niedzielę gościliśmy uczestników (pedagogów i uczniów) projektu edukacyjnego pn. „Poszukiwacze skarbu Jana Pawła II”, realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Przygotowaliśmy ofertę dla pedagogów i młodzieży, która wzięła udział w warsztacie Sceny Papieskiej IDMJP2 pn. „Z kulturą o KULTURZE_2.0”. Młodzi budowali merytoryczną argumentację oraz przekonująco ją prezentowali. Zastanawialiśmy się nad tym czy współcześni Polacy znają spuściznę Jana Pawła II, czy żyją według Jego wskazówek, czy „stając w prawdzie” nie powinniśmy się sami przed sobą przyznać, że nasza powierzchowna znajomość Jego biografii i słów, które do nas skierował nie bywa przyczyną poznawczego zniechęcenia? Zawsze można się usprawiedliwić i powiedzieć, że to za trudne, nie przystawalne do naszych czasów, zbyt wymagające. Studiowanie Jego spuścizny (homiletycznej czy literackiej) otwiera przed odbiorcą zupełnie nowe horyzonty. Trzeba jednak pewien wysiłek intelektualny w sobie wygenerować.

W niedzielę udaliśmy się na spacer po Krakowie. Uczestnicy wędrówki poznawali biografię Wojtyły – Kapłana – Artysty – Dramaturga, humanisty, „Rapsodyka Słowa Odwiecznego”, przyjaciela ludzi nauki, sztuki, Rapsodyków. Naszej wędrówce po Mieście Poetów, w zaproponowanych przeze mnie miejscach, towarzyszyła lektura wybranych fragmentów utworów Norwida (tak cenionego przez Papieża), Słowackiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego - wizjonerów Teatru Ducha, którzy inspirowali Zespół Mieczysława Kotlarczyka. Jestem zbudowana postawą Młodych, którzy znakomicie odnaleźli się w zaproponowanej formule.

Dominika Jamrozy

Newsletter

Zapisz się
do góry