W program wydarzeń zaplanowanych na 30 marca 2017 roku w Krakowie (w ramach trwającego dwa dni w Warszawie i w Krakowie V-tego Forum Inicjatyw Papieskich Poświęconych Janowi Pawłowi II) wpisane było spotkanie ze świadkiem życia i przyjacielem Karola Wojtyły – Świętego Jana Pawła II. Zaproszenie Instytutu przyjęła Pani Halina Kwiatkowska...

...wybitna polska aktorka, pedagog, autorka dwunastu książek, którą z Karolem Wojtyłą, Papieżem-Polakiem łączyły więzy przyjaźni od czasów wspólnych, gimnazjalnych występów w Wadowicach (przed II wojną światową), po ostatnie lata życia świętego Jana Pawła II.

Aktorka gościła na „Scenie Papieskiej” IDMJP2 dzieląc się wspomnieniami dotyczącymi swojego zaangażowania w działalność konspiracyjnego Teatru Słowa, nazwanego później Rapsodycznym, w ramach projektu „Emanacja Rapsodyków”. 1 listopada 2016 roku minęło 75 lat od pierwszej premiery Zespołu: „Króla Ducha” J. Słowackiego.

W czwartkowe południe, w dużej sali konferencyjnej Domu Duszpasterskiego przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Pani Halina Kwiatkowska opowiedziała uczestnikom Forum o tym rozdziale ich przyjaźni, o aktorstwie młodego Wojtyły, rolach Hajmona czy Gucia w szkolnych, wadowickich przedstawieniach, o Jego występach w konspiracyjnym teatrze Mieczysława Kotlarczyka i uznaniu talentu przyszłego Papieża przez wybitnych: teatrologa Tadeusza Kudlińskiego i aktora Juliusza Osterwy. Odwołała się m.in. do wspomnień dotyczących rocznicowych zjazdów maturalnych (ze swoimi przyjaciółmi z Wadowic i pobliskich miejscowości nawet jako Papież, zajęty wieloma sprawami, nigdy nie zerwał kontaktów, zapraszał do siebie, do Watykanu, do Castel Gandolfo), o zainicjowanych przez Biskupa Wojtyłę spotkaniach opłatkowych dla aktorów w Domu Arcybiskupów Krakowskich, o atmosferze podczas nich panującej, o wspaniałych homiliach Kapłana Wojtyły …

Wszyscy zebrani owacją wyrazili zachwyt i szacunek wobec Artystki, wyjątkowego świadka życia i przyjaciela Świętego. Indywidualnym rozmowom nie było końca. Na pamiątkę spotkania Pani Haliny Kwiatkowskiej z Uczestnikami V Forum Inicjatyw Papieskich zostało wykonane wspólne zdjęcie.

Dominika Jamrozy (koordynator „Sceny Papieskiej”)

 

Newsletter

Zapisz się
do góry